Umiejętność gry a vista i jej znaczenie w edukacji pianisty
Materiały z sesji naukowej (Łódź, 12 marca 2005)
red. Halina Dulikowska
Łódź 2005
objętość: 112 stron
cena: 10 zł
ZAWARTOŚĆ
- Od redakcji
- Editor’s note
- Anita Krochmalska-Podfilipska
Słowo na otwarcie sesji - Bogusław Pikała
Gra a vista – integralny element warsztatu kameralisty - Marcin Kawczyński
Analogie między szybkim czytaniem tekstów literackich a grą a vista - Aleksandra Nawe
Stres – jak go pokonać, aby dobrze grać a vista - Beata Cywińska
Wskazówki metodyczne w nauczaniu najmłodszych czytania nut a vista - Cezary Sanecki
Nauczanie gry a vista w szkole muzycznej II stopnia - Witold Holtz
Ćwiczenia gry a vista z młodzieżą - Agnieszka Przybylska
Bibliografia polskojęzycznych prac dotyczących gry a vista - Program sesji naukowej „Umiejętność gry a vista i jej znaczenie w edukacji pianisty”
FRAGMENT WSTĘPU
Oddajemy do rąk czytelników kolejną publikację Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Zawiera ona materiały z Sesji Naukowej Umiejętność gry a vista i jej znaczenie w edukacji pianisty [...]. Jej pomysłodawcą i koordynatorem była Kierownik Katedry Kameralistyki łódzkiej Akademii Muzycznej, profesor Anita Krochmalska-Podfilipska [...]. Autorami wszystkich wygłoszonych tekstów byli pracownicy Katedry Kameralistyki naszej uczelni.[...] Uzupełnieniem tekstów jest Bibliografia polskojęzycznych opracowań dotyczących gry a vista.
Problem gry a vista nurtuje wielu pedagogów. [...] Staraliśmy się poruszyć najważniejsze problemy związane z tym tematem i omówić je w sposób wyczerpujący. Jak uczyć gry a vista, żeby osiągnąć najlepsze rezultaty? Próbowaliśmy na to pytanie odpowiedzieć i zgodnie z życzeniem Państwa utrwaliliśmy w publikacji wypowiedzi prelegentów. Pragnęliśmy, aby przyczyniła się ona do pogłębienia wiedzy w tej dziedzinie na wszystkich stopniach edukacji muzycznej. [...]