TEORIA MUZYKI
Wydział Twórczości, Interpretacji, Edukacji i Produkcji Muzycznej
Instytut Kompozycji, Teorii Muzyki i Dyrygentury
DLA KOGO?
Dla pasjonatów muzyki wszystkich epok, którzy słuchają dociekliwie i kreatywnie łączą fakty. Dla mówiących, piszących i myślących o muzyce, którzy chcą o utworze wiedzieć wszystko. Dla zadających wiele pytań, którzy nie boją się zanurzyć w historyczne i teoretyczne przestrzenie dźwiękowe.
Kandydaci na studia I stopnia: mile widziane przygotowanie w zakresie wiedzy i umiejętności szkoły muzycznej II stopnia.
ZAKRES NAUCZANIA I SPECYFIKA PROGRAMU STUDIÓW
Program studiów w specjalności teoria muzyki obejmuje zarówno wszechstronne wykształcenie w zakresie teorii i historii muzyki, jak i stały kontakt z „żywą” muzyką, dzięki zajęciom praktycznym. Wiedza na temat muzyki poważnej oraz innych dziedzin artystycznych i humanistycznych, zdobywana jest pod kierunkiem wybitnych specjalistów o bogatym dorobku naukowo-dydaktycznym. Student uczy się analizy harmonicznej i formalnej dzieła, poznaje różnorodne metody analityczne i badawcze, a także samodzielnie komponuje konstrukcje muzyczne w różnych stylach. Rozwija znajomość literatury muzycznej i umiejętności jej interpretacji. Student doskonali swój warsztat pisarski, tworząc formy publicystyczne i naukowe. Zadania, które student realizuje podczas studiów rozwijają umiejętności pozyskiwania i przetwarzania informacji, kształtują kreatywność i krytyczne myślenie, uczą formułowania niezależnych wniosków, planowania i konsekwentnego realizowania zadań oraz komunikacji i umiejętności współpracy z innymi dla realizacji wspólnych projektów.
UWAGA!
- Doświadczenie zdobywa się nie tylko w ramach stałego programu studiów, ale także podczas dodatkowych seminariów, konferencji, warsztatów i praktyk zawodowych.
- Swoje zainteresowania studenci mogą rozwijać działając w Kole Naukowym Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki.
- Mogą korzystać również z bogato wyposażonej biblioteki i fonoteki oraz z nowoczesnego sprzętu w które wyposażone jest specjalistyczne studio komputerowe muzyki elektronicznej i pracownia zakładu badań nad percepcją słuchową muzyki.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent specjalności:
- ma przygotowanie do prowadzenia działalności publicystycznej, redaktorskiej oraz naukowej. Operuje warsztatem naukowym, pozwalającym na prowadzenie pracy badawczej,
- może pracować w instytucjach kultury, przy obsłudze festiwali, konkursów i imprez muzycznych, jako prelegent, prezenter, animator,
- potrafi w sposób profesjonalny pod względem formy i treści wypowiadać się na temat muzyki, a także pisać o niej do prasy i innych mediów,
- jeśli ukończył kursy przedmiotów kształcenia pedagogicznego, może prowadzić zajęcia dydaktyczne w szkolnictwie muzycznym.
EGZAMINY WSTĘPNE
studia I stopnia
studia II stopnia