mgr Sławomira WILGA
Sławomira Wilga swoją przygodę ze skrzypcami rozpoczęła w wieku 7 lat w OSM w Bytomiu. W br. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Łukasza Błaszczyka. Jest laureatką czołowych nagród oraz licznych nagród pozaregulaminowych zdobywanych podczas konkursów skrzypcowych i kameralnych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Są to m.in. I Nagroda w I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Grand Prix w Music Festival & Masterclass w Pile, I Nagroda na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Bacewicz w Łodzi, III Nagroda na XI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej, I Nagroda na IV Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy, II Nagroda w XIX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi, IV Nagroda w IX Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Z. Jahnkego oraz wiele innych.
Występuje w krajach Europy, Azji oraz Afryki jako solistka i kameralistka. Jako solistka wielokrotnie współpracowała z orkiestrami w Polsce i za granicą. Miała okazję wystąpić m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Śląską, Filharmonią Zabrzańską, Filharmonią Kaliską, Państwową Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Akademii Muzycznej w Łodzi, Orkiestrą Smyczkową Primuz, Telemark Chamber Orchestra, Uncover Soloist.
Spełnia się doskonale również jako muzyk orkiestrowy, często w roli koncertmistrza, m.in. podczas International Lutosławski Youth Orchestra, Chamber Festival w Stellenbosch w Afryce czy już od kilku lat w Orkiestrze Smyczkowej Primuz, zwycięzcy konkursu orkiestr smyczkowych w Bydgoszczy (2018). Współpracuje również z orkiestrami Baltic Neopolis Orchestra oraz Uncover Soloist.
Jest stypendystką i laureatką nagród różnych instytucji i organizacji za wybitne osiągnięcia m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji YAMAHA, Davey Prize czy Nagrody Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie.
Swoje umiejętności nabywała podczas międzynarodowych festiwali i warsztatów muzycznych w Europie i Afryce pod okiem światowej renomy artystów m.in. Zakhara Brona, Andreja Bielowa, Borisa Brovtsyna, Katalin Kokas, Bartłomieja Nizioła, Maxima Rysanova, Faridy Bacharovej. Współpracowała kameralnie z wybitnymi muzykami, takimi jak: Kevin Kenner, Lars-Erik ter Jung, Adam Makowicz, Gareth Lubbe, Emanuel Salvador, Hugo Ticciati, Krzesimir Dębski oraz z wieloma innymi.