dr hab. Konrad BONIŃSKI
Solista, kameralista, doktor habilitowany Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Od 35 lat jest pierwszym trębaczem Orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi, współpracował z wieloma znaczącymi orkiestrami polskimi.
Aktywny solista i kameralista koncertujący w wielu krajach europejskich z wybitnymi artystami: Placido Domingo, Jose Carreras, Gwendolyn Bradley, Monserat Caballe. Był prawykonawcą wielu utworów współczesnych kompozytorów polskich: O. Hans, A. Hundziaka, A. Krauze, W. Rentowskiego, Z. Szostaka, W. Lemańskiego, W. Janiaka, w tym kompozycji jemu dedykowanych. Od wielu lat bierze udział w festiwalu Musica Moderna w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Jest założycielem kwintetu dętego Fine Brass Ensemble, z którym od 1991 roku nieprzerwanie koncertuje w Polsce i zagranicą m.in. w Austrii, Szwecji, Norwegii, Słowacji, Niemczech, Szwajcarii, Korei Północnej. Z jego inicjatywy powstało też Brass Trio Łódź prezentujące się na międzynarodowych festiwalach muzyki kameralnej.
Artysta dokonuje rejestracji i nagrań m.in.: w Radiu Łódź z zespołem Fine Brass Ensemble – Classic (2004), podczas wydarzeń artystycznych i naukowych w Akademii Muzycznej w Łodzi: Twórcze wykorzystanie odmian trąbki… (2012), Instrumenty dęte drewniane i blaszane w muzyce XX i XXI w. (2015)…stworzona by tworzyć z kompozycjami Doroty Brolik-Bekrycht (2017), w ramach Jubileuszu 40-lecia Katedry Instrumentów Dętych Akademii Muzycznej w Łodzi Nowe Pryzmaty (2022). W 2018 roku współtworzył z innymi pedagogami łódzkiej uczelni zespół Polish Modern Orchestra, promując polską muzykę w kraju i za granicą (Ukraina, Czechy, Słowacja, Niemcy) i dokonując licznych prawykonań. Współpracował też z wytwórniami filmowymi realizując nagrania do filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych.
Jest organizatorem, inicjatorem i dyrektorem artystycznym wielu wydarzeń artystycznych m.in.: cyklicznych Konfrontacji Muzycznych na Instrumenty Dęte Blaszane w OSM I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi oraz Międzynarodowego Sympozjum dla Instrumentów Dętych Blaszanych „Sztuka wykonawstwa partii orkiestrowych” odbywającego się w Akademii Muzycznej w Łodzi (2021). Jest autorem szeroko zakrojonego projektu Kolory Trąbki, obejmującego koncerty, recitale, audycje, wykłady i lekcje mistrzowskie. Współpracuje z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.
Ważną częścią jego życia zawodowego jest działalność pedagogiczna w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz OSM I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Artysta jest też jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, prowadzi warsztaty instrumentalne oraz wykłady w kraju i za granicą.
W 2020 roku został odznaczony Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. W 2021 roku otrzymał Nagrodę Indywidualną za szczególny wkład w rozwój Edukacji Artystycznej w Polsce od Dyrektora CEA. W 2020 roku wydawnictwem Ars Sonora ukazała się jego autorska płyta Colours of Trumpet nagrodzona przez Global Music Awards w Kalifornii Srebrnym Medalem w kategorii Instrumentalista (2021).