dr Tomasz MOŃKO
fot. Maja Fesołowicz
Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi, w klasie organów prof. Mirosława Pietkiewicza. Uczestniczył w wielu seminariach i konsultacjach dotyczących improwizacji. Od dzieciństwa fascynował się także elektryką, elektroniką, fizyką i komputerami, w których to dziedzinach równolegle rozwijał swoje umiejętności. Wszystkie te zainteresowania i pasje zostały połączone w pracy dyplomowej dotyczącej historii i przyszłości budownictwa organowego pod kątem rozwoju mechanizmów traktury gry i rejestrowej oraz zastosowania własnego pomysłu innowacji wykorzystujących zdobycze elektroniki i informatyki. Załącznikiem do pracy był samodzielnie opracowany i zbudowany prototyp urządzenia wspomagającego grę. Została ona oceniona najwyższą z możliwych liczbą punktów. Późniejsza rozprawa doktorska dotyczyła zastosowania mechatroniki i automatyki sterowania trakturą gry w celu uzyskania niespotykanych dotąd możliwości wyrazu artystycznego w grze na organach. Częścią artystyczną było nagranie utworów oraz - w szczególności - improwizacji dokonane na samodzielnie zaprojektowanym, zbudowanym i oprogramowanym instrumencie o prototypowej, pierwszej na świecie autonomicznej mechatronicznej trakturze gry. W celu udowodnienia słuszności tezy, rezultat działania prototypu traktury został poddany badaniom akustycznym i opisany w części teoretycznej. Doktorat został obroniony z wyróżnieniem w warszawskim UMFC.
Koncertuje w Polsce i za granicą, grając przede wszystkim repertuar epoki baroku, a także improwizując w stylu dwudziestowiecznej symfoniki organowej. Na przestrzeni lat realizował także wiele zleceń z zakresu projektowania cyfrowych urządzeń elektronicznych oraz bardziej złożonych systemów, prowadził także zajęcia z przedmiotów „systemy wbudowane” oraz „sterowanie komputerowe i robotyka” na jednej z łódzkich uczelni. Jest współzałożycielem firmy T2Logic, której działalność obejmuje budowę, remonty i modernizację organów piszczałkowych na bazie autorskiego projektu OrgNG – mikroprocesorowego, kompleksowego systemu sterowania traktury organowej. Pod szyldem T2Logic projektuje nowatorskie rozwiązania w tej dziedzinie. Jest autorem wszystkich wersji OrgNG, w tym zainstalowanej w 2016 roku w organach jednego z gdyńskich kościołów - pierwszego w Polsce systemu sterowania, który umożliwia połączenie dwóch instrumentów i dwóch stołów gry bezprzewodowo.
Swoje zainteresowania oraz duże doświadczenie zarówno w dziedzinie artystycznej, jak i naukowej, Tomasz Mońko łączy, prowadząc zajęcia w łódzkiej Akademii Muzycznej dla studentów realizacji dźwięku i zarządzania produkcją muzyczną, a także na wydziale instrumentalnym, ucząc przedmiotów dotyczących gry na organach, w tym improwizacji.