dr hab. Brian FENTRESS, prof. AM
Prowadzi klasy śpiewu solowego oraz w zespole oraz Chóru Gospel.
Członek Rady Wydziału – Wydział Sztuk Scenicznych.
- Habilitacja (Wokalistyka) – Akademia Muzyczna w Łodzi (2019)
- Doktorat (Dyrygentura Artystyczna) – Akademia Muzyczna w Gdańsku (2014)
- Magisterium (Edukacja Nauczycielska) – University of Phoenix (2006)
- Licencjat (Biznes Muzyczny) – Alabama A&M University (2003)
Dr hab. Brian Fentress prof. AM jest wybitnym członkiem kadry dydaktycznej na Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie jego ekspertyza i pasja zbiegają się, by kształtować kolejne pokolenie muzycznych talentów. Jego zaangażowanie w edukację wykracza poza mury uczelni, bowiem prowadzi liczne warsztaty wokalne i udziela konsultacji chórów na terenie Europy. Fundamentem tych przedsięwzięć są wszechstronne metody i praktyki skrupulatnie badane i rozwijane w ramach jego pracy doktorskiej, zatytułowanej „Repertuar Muzyki Gospel jako tworzywo do działań artystycznych w aspekcie pracy dyrygenta”.
Z ponad 25-letnią karierą, dr hab. Fentress odcisnął trwałe piętno na światowej scenie muzycznej. Jego wielowątkowe role jako międzynarodowego artysty nagraniowego, trenera wokalnego, dyrygenta, autora piosenek i producenta uczyniły go postacią czołową w branży muzycznej. Szczególnie godne uwagi jest jego wsparcie i współpraca z renomowanymi artystami, takimi jak Aretha Franklin, Kirk Franklin, Fred Hammond, Kayah, Zbigniew Wodecki, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Natalia Kukulska, Marysia Sadowska, Mietek Szcześniak, TGD i inni, co dowodzi szerokości i różnorodności jego zdolności muzycznych.
Podróż dr hab. Fentress jako wokalisty solowego zaprowadziła go na prestiżowe sceny, w tym na specjalne koncerty, ekskluzywne wydarzenia korporacyjne i programy telewizyjne. Wartościowe wystąpienia obejmują jego udział w ósmej edycji „The Voice of Poland”, gdzie zajął miejsce w finale (2018), Sylwestra w TVN (2019), Koncert Bożonarodzeniowy NOSPR z Wydziałem Jazzu i Muzyki Rozrywkowej/Akademii Muzycznej w Katowicach (2020), Bal Fundacji TVN (2022) i Królewski Koncert hołdujący ikonicznym kompozytorom muzyki filmowej, takim jak Hans Zimmer, Ennio Morricone i John Williams (2022). Ponadto, jego wkład wokalny obejmuje również ścieżki dźwiękowe do filmów, a jednym z godnych uwagi przykładów jest udział w ścieżce dźwiękowej do filmu fabularnego „Silent Twins” wydanego w 2022 roku.
Jako płodny producent i artysta, dr hab. Fentress stworzył zróżnicowany wachlarz projektów. Jego single, takie jak „Pillow Talk”, „Temporary Love” (2023), prezentują jego wszechstronność i współczesne wyczucie muzyczne. Wśród większych projektów wymienić można „Dawning” (2023), „Live at the Rock Opera Praha” z udziałem Maranatha Gospel Choir (2018), które płynnie przeniosły się na ścieżkę dźwiękową trwającej produkcji teatralnej „Nebesa” (teatr – Divadlo Bravo!, Praga). Dodatkowe projekty, takie jak „Lighthouse LIVE” z udziałem Regeneration (2015), „I Am Regeneration” (2011), „Gospel Joy LIVE” (2010) i „To On” (2008), podkreślają głębokość i bogactwo jego wkładu muzycznego.
Poza działalnością artystyczną dr hab. Fentress udziela się naukowo. W 2023 roku została wydana książka „Nauczanie Jazzu: Historia, teoria i praktyka”, której jest współautorem. Przedstawił w niej „Metodę Dyrygowania Fentressa”, kompleksowy przewodnik po dyrygowaniu chórem gospel, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwijanie edukacji muzycznej.
Historia dr hab. Briana Fentressa to opowieść o niezachwianej poświęconej pracy, intelektualnej ciekawości i nieustępliwym zaangażowaniu w moc przemieniającą muzyki. Jako profesor, artysta i badacz, nadal kształtuje krajobraz edukacji muzycznej i ekspresji artystycznej, pozostawiając globalne dziedzictwo.