dr hab. Barbara SOBOLCZYK, prof. AM
Urodzona w 1968 r. w Łodzi. Studia dyrygenckie odbyła w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Henryka Czyża i prof. Ryszarda Dudka. Jest także absolwentką Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Łodzi, który ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Henryka Blachy. W uczelni tej pracuje obecnie na stanowisku profesora.
Jest laureatką III nagrody IV Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu. Koncertowała z Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Orkiestrą Filharmonii Kieleckiej, Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Łodzi. W latach 2001-2006 była kierownikiem muzycznym oper realizowanych przez Wydział Wokalno-Aktorski tejże uczelni. Przez wiele lat kierowała Orkiestrą Symfoniczną ZSM im. S. Moniuszki w Łodzi, z którą prowadziła aktywną działalność koncertową (m.in. występy w Stuttgarcie, stała współpraca z Filharmonią Łódzką), a także dokonała wielu prawykonań utworów kompozytorów współczesnych.
Od 1991 jest kierownikiem artystycznym Akademickiego Zespołu Muzyki Narodów Słowiańskich „Bałałajki” afiliowanego na Uniwersytecie Łódzkim (zespół folkowy kilkakrotnie uznany za najlepszy w Polsce a także wielokrotnie nagradzany na prestiżowych konkursach i festiwalach zagranicznych, m.in. w Moskwie, Barcelonie, Kijowie, Paryżu).
Od blisko 20 lat kieruje Orkiestrą Smyczkową Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi – jedną z najlepszych orkiestr dziecięcych w kraju. Od wielu lat organizuje i prowadzi warsztaty orkiestrowe i obozy muzyczne, propagując muzykowanie zespołowe. Przez kilka lat pełniła rolę Kierownika Artystycznego Dziecięcej Orkiestry Smyczkowej Makroregionu Łódzkiego. Ma na swym koncie nagranie 13 płyt.
Od początku przez wszystkie dotychczasowe edycje pełni rolę Jurora Głównego Ogólnopolskiego Konkursu „Do Hymnu” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Jest także jurorem programu Śpiewająca Polska.
W 1999 roku została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi, w 2000 r. otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego, w 2004 Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, w 2019 Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Zasłużony dla Miasta Łodzi, w 2020 medal Edukacji Narodowej, a w 2023 – odznaczenie Gloria Artis.