11. AŻ Festiwal
- 26
- listopada 2023
Melodie znad Sekwany i zza oceanu
26 listopada 2023, niedziela, godz. 18.00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a
bilety: 50 zł, 30 zł
w systemie KICKET
wykonawcy:
- Renaud Détruit – wibrafon, marimba (Francja)
- Florent Sepchat – akordeon (Francja)
- Maja Korbiel, Karolina Szeleś – wokal
- Piotr Sutt – instrumenty perkusyjne, prowadzenie koncertu
- The Bacewicz Percussion Ensemble Akademii Muzycznej w Łodzi
- Gdańsk Jeunesses Musicales Percussion Ensemble
program:
- Dave Brubeck – Tritonis
- Path Metheny – Minuano
- Claude Nougaro – Le jazz et la Java
- Joseph Colombo – Indifférence
- Dave Brubeck – Koto Song
- Pablo Pico – Vasco
- Bireli Lagrene – Made in France
- Dave Brubeck – Tokyo Trafic
- Daniel Montoya Jr – Deus Ex Machina
- Piotr Sutt – The Slumbering Anxiety of Engine House
FINES LAMES
Renaud Détruit (wibrafon/marimba) i Florent Sepchat (akordeon) – to duet koncertujący na całym świecie, prezentujący w oryginalnym, autorskim opracowaniu muzykę klasyczną, jazzową, awangardową i tradycyjną francuską. Połączenie wibrafonu/marimby i akordeonu, a przede wszystkim pasji, młodości i wielkiego doświadczenia artystycznego i naturalnego dialogu, owocuje niezapomnianymi doznaniami artystycznymi.
RENAUD DÉTRUIT
Należy do nowego pokolenia artystów z pasją, poszukujących ciekawych muzycznych spotkań i artystycznej synergii – kameralistyki z symfoniką oraz klasyki z muzyką improwizowaną. Renaud Détruit jest absolwentem Konserwatoriów w Tours, Boulogne-Billancourt, Orsay, a także uczniem jazzmana Francka Tortillera. Współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną w Tours w Orleanie, Orkiestrą Filharmonii Radia France, Narodową Orkiestrą Lotaryngii. Gra w zespołach muzyki współczesnej, takich jak: Atmusica, Ensemble Links, Ensemble Itinerary. Jego kariera rozwija się dzięki współpracy z muzykami z różnych formacji: Mallet Horn Jazz Band, ViBones Latin Jazz, The Trilles, ViBrass 5tet. Występował na scenie obok Joëla Grare’a, Barta Quartiera, Ivana Gelugne’a, Benoita Lavollée, Jeana Baptiste’a Réhaulta, Alaina Vankenove’a, Mogana Corneberta i Francka Tortillera. Wykłada w Konserwatorium w Aliénor i w Konserwatorium w Tours.
FLORENT SEPCHAT
Urodzony w 1981 roku w Caen. Absolwent Uniwersytetu François Rabelais w Tours i także szkoły jazzowej w Tours, w klasie Thierry’ego Vaillota (harmonia jazzowa) i Claude’a Ducheta (aranżacja). Obecnie studiuje muzykę tradycyjną (śródziemno- morską, bałkańską, latynoską) u Loïca Da Silvy. Występował jako kompozytor i akordeonista w orkiestrze dętej La Goutte au Nez, grał w zespole rockowym OnzeH30. Jest jednym z aktywnych członków kolektywu la Saugrenue, Ygranka, Balluche de la saugrenue, Choro de Aksak, z którymi koncertuje we Francji i za granicą. Jest także kompozytorem i wykonawcą w dwóch spektaklach współczesnego zespołu teatralnego La Tumulte.
GDAŃSKA GRUPA PERKUSYJNA „JEUNESSES MUSICALES”
Gdańska Grupa Perkusyjna „Jeunesses Musicales” powstała w 1985 roku i od początku istnienia stała się muzyczną wizytówką Gdańska. Zespół jest formacją zrzeszającą młodych utalentowanych artystów – uczniów i absolwentów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku pracujących pod kierunkiem prof. dr. hab. Piotra Sutta.
Grupa jest laureatem międzynarodowych konkursów i gościem cenionych międzynarodowych festiwali (Kostaryka, Włochy, Szwajcaria, Litwa, Francja, Niemcy). Zespół występował na koncertach organizowanych przez Filharmonię Narodową w Warszawie, NOSPR – Narodową Orkiestrę̨ Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Filharmonię Kameralną, Polską Filharmonią̨ Bałtycką, Filharmonię Białostocką, Filharmonię Kaliską, Filharmonię Łódzką, Filharmonię Szczecińską, Operę Bałtycką i wiele innych instytucji kultury w Polsce i Europie.
Dokonali licznych nagrań dla Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych. W repertuarze mają kompozycje niemalże z całego świata i wiele utworów dedykowanych zespołowi. Gdańska Grupa Perkusyjna „Jeunesses Musicales” jest zespołem rezydentem znanych na całym świecie National Percussion Workshop pod patronatem Percussive Arts Society USA oraz Prezydenta Miasta Gdańska.
THE BACEWICZ PERCUSSION ENSEMBLE
Zespół perkusyjny tworzą studenci klasy perkusji Akademii Muzycznej w Łodzi pracujący pod kierunkiem prof. Piotra Sutta. Repertuar formacji obejmuje etniczną muzykę̨ perkusyjną z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej, tradycyjną amerykańską muzykę marszową, klasykę perkusyjną XX i XXI wieku, transkrypcje literatury minionych epok oraz muzykę najnowszą, tworzoną dla zespołu. O kolorystyce i różnorodności brzmienia The Bacewicz Percussion Ensemble decyduje niezwykle bogate instrumentarium – od orkiestrowych instrumentów perkusyjnych począwszy, poprzez klasyczne instrumenty solowe, marszowe, etniczne, awangardowe, a na elektronicznych skończywszy. Zespół pracował i koncertował z największymi sławami światowej sztuki perkusyjnej, w gronie których nie zabrakło Emmanuela Séjourné (Francja), Johna Wootona (USA), Javiera Nandayapy (Meksyk), Kaia Stensgaarda (Szwecja), Ignacia Ceballosa Maritina (Hiszpania), Andersa Åstranda (Szwecja), Alexandre’a Espereta (Francja) oraz Marka Forda (USA). Podczas festiwalowego koncertu formacja zagra z francuskim duetem akordeonowo-perkusyjnym: Florent Sepchat – Renaud Detruit.
PIOTR SUTT
Perkusista – solista i kameralista, wieloletni pierwszy perkusista Polskiej Filharmonii Kameralnej, pedagog, autor książek i wykorzystywanych w muzykoterapii interdyscyplinarnych projektów łączących sztukę z osiągnięciami nauki. Założyciel i lider nieprzerwanie działającej od 1985 roku Gdańskiej Grupy Perkusyjnej „Jeunesses Musicales” oraz kierownik artystyczny The Bacewicz Percussion Ensemble. Artysta występował na koncertach symfonicznych i kameralnych w wielu krajach europejskich i obu Amerykach. Wśród artystycznych osiągnieć ma liczne prawykonania dzieł dedykowanych soliście, wielokrotnie zarejestrowanych w Polskim Radiu. Piotr Sutt współpracował z wieloma wybitnymi artystami, m.in. z Pierre’em Boulezem, George’em Crumbem, Steve’em Reichem, Herbertem von Karajanem, Chuckiem Mangione, Emmanuelem Séjourné, Neyem Rosauro, Witoldem Rowickim, Wojciechem Michniewskim i Leszkiem Możdżerem.
Jako pierwszy perkusista brał udział w nagraniach 18 płyt Polskiej Filharmonii Kameralnej, w tym nominowanych do Fryderyków. W 2007 roku wraz z Fundacją ISKIERKA na rzecz dzieci z chorobą nowotworową zainicjował powstanie Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej, którą nieprzerwanie prowadzi. Wspólnie nagrali 3 płyty oraz występowali z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Grupą MoCarta, Natalią Kukulską, Pauliną Przybysz, Miką Urbaniak, Ralphem Kamińskim, Grzegorzem Turnauem i zespołem Carrantuohill. Od 2013 roku prowadzi klasę perkusji w łódzkiej Akademii Muzycznej na stanowisku profesora zwyczajnego, gdzie sprawuje funkcję kierownika Zakładu Perkusji. Od 2015 roku jest dyrektorem artystycznym Ogólnopolskich Warsztatów Perkusyjnych w Gdańsku.
Należy do grona międzynarodowych artystów firmy Bergerault, Angelini Mallets i Innovative Percussion, od 2023 roku reprezentuje Polskę w prestiżowym International Committee Percussive Arts Society w USA, pełniąc funkcję przewodniczącego komitetu. Prof. Piotr Sutt został uhonorowany Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.



