Koncert z cyklu ESTRADA MŁODYCH
- 19
- października 2023
19 października 2023, czwartek, godz. 18.00
Sala 12, Pałac Akademii Muzycznej, ul. Gdańska 32
wstęp wolny
wykonawcy:
laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Władysława Kędry
dla Szkół Muzycznych II stopnia – edycja 2023
- Margarita Latypova – fortepian
- Michał Selwesiuk – fortepian
- Dymitr Szostak – fortepian
- Antonina Wenerska – fortepian
program:
- Ludwig van Beethoven – Sonata fortepianowa c-moll nr 8 op. 13 „Patetyczna”:
cz. I Grave – Allegro di molto e con brio - Sergiusz Rachmaninow – Moment musicaux b-moll op. 16 nr 1
Michał Selwesiuk – fortepian - Domenico Scarlatti – Sonata E-dur K380
- Fryderyk Chopin – Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2
- Ferenc Liszt – Etiuda a-moll nr 6 ze zbioru Grandes études de Paganini, S. 141
Antonina Wenerska – fortepian - Fryderyk Chopin – Etiuda f-moll z Trois Nouvelles Études nr 1 Dbop. 36A Andantino
- Ludwig van Beethoven – Sonata fortepianowa G-dur nr 25 op. 79:
cz. I Presto alla tedesca - Karol Szymanowski – 9 Preludiów op. 1:
Preludium h-moll nr 1 Andante ma non troppo
Preludium d-moll nr 2 Andante con moto - Fryderyk Chopin – Etiuda c-moll op. 25 nr 12
Dymitr Szostak – fortepian - Fryderyk Chopin – Polonez-Fantazja As-dur op. 61
- Maurice Ravel – Miroirs: Alborada del gracioso
Margarita Latypova – fortepian
Margarita Latypova
Pianistka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu, w której kształciła się w klasie dr hab. Michała Rota. Obecnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat, od najmłodszych lat biorąc udział w wydarzeniach artystycznych o różnym zasięgu. Jest laureatką wielu konkursów pianistycznych i kameralnych, m.in.: I nagroda na VII Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie, II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Wł. Kędry w Łodzi, II nagroda oraz Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora na VII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. K. Niczego; III nagroda na I Ogólnopolskim Konkursie „Muzyczny Koryfeusz” IV nagroda na II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej im. Wiłkomirskich; II nagroda na VI Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym o zasięgu ogólnopolskim. Margarita występowała w takich miejscach, jak: Sala Główna ECMKP w Lusławicach, Zamek Królewski w Warszawie, Sala koncertowa AM w Łodzi, AM w Katowicach i AM we Wrocławiu oraz była stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
Michał Selwesiuk
Jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo oraz dr. Łukasza Trepczyńskiego. Wcześniej kształcił się pod kierunkiem mgr Małgorzaty Jasińskiej w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. Swoje umiejętności doskonalił także na międzynarodowych mistrzowskich kursach pianistycznych we Wrocławiu, Katowicach i Turznie pod kierunkiem m.in. prof. A. Jasińskiego, prof. A. Orłowieckiego, prof. Z. Raubo, prof. V. Igoshiny oraz prof. J. Olejniczaka.
Brał udział w wielu wydarzeniach muzycznych i koncertach, występując m.in. w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach czy w Dworku Chopina w Dusznikach-Zdroju. Jest także laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymywał wielokrotnie stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia w kolejnych latach 2016-2022. Ponadto Michał jest laureatem programu stypendialnego Młoda Polska na rok 2023.
Dymitr Aleksander Szostak
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. im. I. J. Paderewskiego w Krakowie w klasie fortepianu prof. Jolanty Tarnowskiej – znakomitego przewodnika w poznawaniu tajemnic tego instrumentu.
W ciągu ośmiu lat nauki miał okazję przyjemność pracować również pod kierunkiem takich artystów-pedagogów jak: prof. Nat Yontararak (Tajlandia), prof. Mariola Cieniawa, prof. Alicja Paleta-Bugaj, prof. Andrzej Jasiński, prof. Andrzej Tatarski, prof. Aleksandra Zvirblyte (Litwa), prof. Beata Bilińska, prof. Mauricy Martin (Brazylia), prof. Filip Wojciechowski (jazz), prof. Janusz Ostrowski (organy), prof. Urszula Bartkiewicz (klawesyn), prof. Olga Łazarska, mgr Barbara Edelmüller, mgr Sebastian Bernatowicz (podstawy jazzu). Brał czynny udział w Letnich Ogólnopolskich Warsztatach Pianistycznych w Krynicy-Zdroju (dwukrotnie), w Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez Granic” (dwukrotnie jako uczestnik kursów), Małopolskiej Akademii Talentów w Łącku, a także Akademii Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (dwukrotnie). Jest członkiem Młodzieżowej Orkiestry Meloarte, z którą wykonuje najsłynniejsze utwory muzyki filmowej, musicalowej i rozrywkowej (m.in. kompozycje Abby i Queen).
Został nagrodzony na ponad 50 konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich (w tym trzech Ogólnopolskich Konkursach Klawesynowych organizowanych pod auspicjami CEA). Był stypendystą Powiatu Wielickiego w latach 2019/2020, 2020/2021, 2021/2022, 2022/2023 oraz laureatem Regionalnego Programu Stypendialnego Województwa Małopolskiego – 2019/2020, 2020/2021, 2021/2022. Otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa – 2019, 2020, 2021, 2022. Wyróżniono go również w Małopolskim Carolusie 2022 w dziedzinie „ARTIFICEM COMMENDAT OPUS” – „Dzieło zachwala mistrza”. W roku 2022 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Stypendium Klubu Krakowskiego.
Poza muzyką jego wielką pasją jest historia wojskowości i rozwój techniki wojskowej (zwłaszcza okres II Wojny Światowej) – w kwietniu 2023 został laureatem (III miejsce) Wojewódzkiego Konkursu Tematycznego „Polscy żołnierze w walce o wyzwolenie Włoch, Francji, Belgii i Holandii podczas II wojny światowej”. Wolny czas poświęca na czytanie książek i sport (piłka nożna, szachy) – przez dziesięć lat był zawodnikiem Szkoły Futbolu Staniątki.
Obecnie jest uczniem I klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie (klasa fortepianu prof. Gajusza Kęski i klawesynu prof. Andrzeja Zawiszy).
Antonina Wenerska
Urodzona 2 stycznia 2008 r. w Łodzi. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 4 lat. W roku 2015 rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie. Szkołę I stopnia ukończyła z wyróżnieniem w 2020 r. W roku szkolnym 2020/2021 uczęszczała do I klasy II st. w ZSM im. Oskara Kolberga w Radomiu w klasie fortepianu dr. hab. Michała Drewnowskiego. Obecnie uczęszcza do IV klasy II st. w ZSM im. S. Moniuszki w Łodzi w klasie fortepianu prof. dr. hab. Mariusza Drzewickiego. Swoje umiejętności kształciła podczas warsztatów i kursów pianistycznych z prof. Andrzejem Tatarskim, prof. Cezarym Saneckim, dr hab. Zofią Antes, prof. Andrzejem Jasińskim, Justyną Galant oraz prof. Ivanem Donchevem. W latach 2018-2020 czynnie uczestniczyła w Młodzieżowej Akademii Muzyki w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Występowała na wielu koncertach, zarówno szkolnych, jak i tych skierowanych do szerszego grona odbiorców, wśród których najważniejsze to: Koncert inaugurujący XIII Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów im. prof. Teresy Żylis-Gara oraz z okazji nadania imienia Fryderyka Chopina fortepianowi w kościele Ojców Jezuitów w Łodzi, Koncert inaugurujący otwarcie sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi, solowy recital fortepianowy w ramach XXVIII Międzynarodowego Festiwalu „Lato z Chopinem” im. Barbary Hesse-Bukowskiej w Busku–Zdroju.
Osiąga liczne sukcesy solowe i kameralne: wyróżnienie w I grupie wiekowej w XI Włocławskich Spotkaniach Klas Fortepianu im. Tadeusza Chmielewskiego (2016), wyróżnienie w grupie pierwszej w XI Festiwalu Muzyki Fortepianowej w Łowiczu (2016), IV miejsce w grupie I na XIII Muzycznych Spotkaniach Najmłodszych Pianistów w Sieradzu (2016), II miejsce na IX Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej dla Pianistów im. Janiny Garści w Lublińcu (2017), II nagroda ex aequo na XVI Żyrardowskim Konkursie Młodych Pianistów (2017), I miejsce w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie (2018), II miejsce w grupie II w X Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Emmy Altberg w Łodzi (2018), III Nagroda w grupie II w Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Alla Polacca” w Warszawie (2018), wyróżnienie w grupie II w IX Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Muzyka Ilustracyjna i Programowa w Świecie Dziecka” w Szczecienie (2019), I miejsce w grupie IV oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu dowolnego w I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Muzyczne Obrazy” w Radomiu (2021), III miejsce ex aequo w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Władysława Kędry dla Szkół Muzycznych II stopnia w Łodzi (2021), I nagroda w kategorii „Młodzi Wirtuozi” w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Józefa Władysława Krogulskiego w Tarnowie (2022), II nagroda ex aequo w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Władysława Kędry dla Szkół Muzycznych II stopnia w Łodzi (2023), wyróżnienie w “XX De Girard International Young Pianists Competition” w Żyrardowie (2023), wyróżnienie I stopnia w grupie IV w III Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej im. Wiłkomirskich w Łodzi (2023), II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Opus w Krakowie (2023).