ABSOLWENCI Z BATUTĄ
- 15
- marca 2024
Koncert zespołów prowadzonych przez absolwentów kierunku
Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej
w ramach VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej
z cyklu KONTEKSTY KSZTAŁCENIA MUZYCZNEGO
Transgresja w edukacji muzycznej
15 marca 2024, piątek, godz. 18.00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a
wejściówki: 20 zł
wykonawcy:
- Kameralny Chór Żeński Rebelové
Maria Hubluk-Kaszuba – dyrygentka - Chór Mieszany Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia
Kamil Gruszczyński – dyrygent - Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej
Mariusz Lewy – dyrygent - Gminna Orkiestra Dęta im. św. Jana Pawła II w Górze św. Małgorzaty
Natalia Kaźmierczak – dyrygentka
program:
CZĘŚĆ I
- Gabriel Fauré – Requiem, opracowanie Malcolm Bruno
I Introit et Kyrie | VI Libera me | VII In Paradisum
Paulina Sanecka-Majda – mezzosopran
Tomasz Kaszuba – pianista – akompaniator
Kameralny Chór Żeński Rebelové
Maria Hubluk-Kaszuba – dyrygentka - Mikołaj Gomółka – Psalm 29 Nieście chwałę mocarze
- Józef Świder – Kto szuka Cię
- Tadeusz Paciorkiewicz – Siadoj Maryś na wóz
- Kazimierz Sikorski – A w ogródeczku
- Karol Prosnak – Skowronek
Chór Mieszany Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia w Łodzi
Kamil Gruszczyński – dyrygent - Claudio Monteverdi – Lasciate mi morire
- Howard Shore – Passing of the elves, opracowanie Mariusz Lewy
- Heniek – z rep. Brathanki, opracowanie Mariusz Lewy
- Hit the Road Jack – z rep. Ray Charles, opracowanie Mariusz Lewy
- Akkeko ofanna – trad. Gospel
- Cykady na cykladach – z rep. Maanam, opracowanie Mariusz Lewy
Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej
Mariusz Lewy – dyrygent
CZĘŚĆ II
- Marsze: Na straży, Witaj Polsko, West Side, Nord Side, Orkiestry dęte
- Janusz Terakowski, Zbigniew Wodecki, Jerzy Kamyk – Zacznij od Bacha, opracowanie Krzysztof Stodulski
- One Moment In Time, opracowanie John Higgins
- Niebo z moich stron, opracowanie Bartłomiej Janicki
- Josef Zawinul – Mercy, Mercy, Mercy, opracowanie John Edmondes
- Kalina malina, opracowanie Marek Wójcik
Orkiestra Dęta im. św. Jana Pawła II z Góry św. Małgorzaty
Natalia Kaźmierczak – dyrygentka
prowadzenie koncertu – Wiktoria Kudanowska i Klaudia Stępień
Kameralny Chór Żeński Rebelové
Powstał w październiku 2013 roku i w tym roku obchodzi 10. rocznicę swojego istnienia. Pod kierunkiem Marii Hubluk-Kaszuby zespół znalazł swoje miejsce w sercu łódzkiej sceny muzycznej. Obecnie działają w inspirującym otoczeniu Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi.
Już od początku swojej działalności zespół zdobył uznanie, co potwierdziły złote dyplomy przyznane podczas udziału w prestiżowych konkursach w Polsce i za granicą. Zespół wielokrotnie współpracował również z Akademią Muzyczną w Łodzi czy Filharmonią Łódzką. Jednym z ważniejszych momentów w historii chóru było zorganizowanie samodzielnego koncertu w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Podczas koncertu sala była wypełniona po brzegi, co świadczyło o artystycznym sukcesie oraz popularności chóru.
Przez lata działalności, dzięki zaangażowaniu i determinacji każdej z członkiń, udało się zdobyć dodatkowe źródła finansowania, co pozwoliło na większy rozwój chóru i udział w wielu wydarzeniach i festiwalach międzynarodowych. Zespół skupia w sobie nie tylko talenty muzyczne, ale i różnorodność zawodową, zrzeszając kobiety pracujące w różnych branżach – zaczynając od prawniczej, przez lekarską, aż po marketing czy sprzedaż.
Dodatkowe informacje
Wybrane osiągnięcia:
- Grand Prix konkursu kolęd „Przy choince” (wersja online) w 2021 roku
- Złoty dyplom w ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym Music Everywhere w Gdańsku w 2020 roku
- Złoty dyplom w międzynarodowym festiwalu chóralnym Kaunas Cantat na Litwie w 2019 roku
- Trzy złote dyplomy (w trzech kategoriach) na 8. Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Canco Mediterrania w Lloret de Mar i Barcelonie w Hiszpanii w 2018 roku
- Złoty dyplom w łódzkim festiwalu Cantio Lodziensis w 2018 roku
Chór bierze udział w ważnych wydarzeniach kulturalnych na terenie całego kraju:
- od kilku lat zespół uświetnia imprezy okolicznościowe dużych firm, jak np. TME, Clariant;
- występuje z orkiestrą Arte Positiva pod dyrekcją Kamila Chałupnika, wykonując m. in. Missa Brevis W. A. Mozarta oraz Glorię A. Vivaldiego w opracowaniu na chór żeński
- w 2019 roku zespół uświetnił jeden z koncertów towarzyszących największego polskiego wydarzenia chóralnego – Grand Prix Polskiej Chóralistyki w Poznaniu
- w roku 2019 zespół występował jako chór festiwalowy I Konkursu Chóralnego Fala Dźwięku w Łodzi, a także koncertował w ramach Światowego Dnia głosu w Akademii Muzycznej w Łodzi
- wielokrotnie współpracował z Filharmonią Łódzką oraz Łódzką Akademią Muzyczną, biorąc udział m.in. w wykonaniu III symfonii Mahlera, I Konkursu Chóralnego Fala Dźwięku (jako współorganizator) czy w ramach Światowego Dnia głosu;
- zespół organizuje także samodzielne koncerty okolicznościowe i bierze czynny udział w życiu kulturalnym Łodzi i regionu.
Stowarzyszenie Śpiewacze HARMONIA
Jest jednym z najstarszych chórów w Polsce. Powstało w 1886 roku w Łodzi jako tzw. chór sumowy przy parafii na Starym Mieście. Chórzyści pochodzili ze środowiska robotniczego Łódzkiej Starówki, Bałut i Żubardzia. Spotykali się potajemnie, gdyż władza carska nie zezwalała na taką działalność. Dopiero w roku 1907 chór zalegalizowano nadając mu nazwę Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia”. W czasie I wojny światowej zespół działał w konspiracji, a jego intensywny rozwój nastąpił w okresie międzywojennym. Okres II wojny światowej przerwał pracę Stowarzyszenia i dopiero po wyzwoleniu chór podjął szeroką działalność, z katolickiego przekształcając się w świecki. Przez lata śpiewały i śpiewają w chórze całe pokolenia łódzkich rodzin. Od 1886 roku w HARMONII działało ponad 1300 osób.
W roku 2011 Chór został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Stowarzyszenie Śpiewacze HARMONIA jest organizatorem wielu koncertów i przedsięwzięć artystycznych, z których najważniejszy jest organizowany co roku festiwal „Łódzka Jesień Chóralna im. prof. Henryka Blachy”.
Harmonia wydała trzy płyty: Musica Sacra, Ta nasza pieśń – z utworami patriotycznymi oraz Jest taki dzień – płyta wydana na 135 lecie z kolędami polskimi.
W ciągu ostatnich lat do najważniejszych osiągnięć zespołu można zaliczyć:
- 12.10.2019, Grand Prix w Międzynarodowych Muzycznych Zmaganiach Seniorów. Dyrygował Mariusz Lewy.
- 12.12.2021, Koncert Jubileuszowy 135-lecia Stowarzyszenia – Sala koncertowa im. Artura Rubinsteina Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. Dyrygował Michał Jan Barański.
- 11.06.2022, Złoty Dyplom w V Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej pod nazwą „Nadzieja w chórze” w Tykocinie.
- 19.11.2022, Złote Pasmo na I Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym Pieśni Patriotycznej MUSICA PATRIAE Poznań – 2022. Dyrygował Kamil Gruszczyński.
- 21.01.2023, Srebrne Pasmo w XVIII – Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek CHEŁMNO – 2023. Dyrygował Kamil Gruszczyński.
- 8 i 9.05.2023, Udział w dwóch koncertach znanego wokalisty Dawida Podsiadło w Łódzkim Klubie Wytwórnia. Dyrygował Kamil Gruszczyński.
- 20.05.2023, Koncert na pikniku plenerowym „Majówka u Majewskiego”.
- 25.06.2023, Koncert Chóru Harmonia pt.: Kochana Szara Łódź z repertuarem różnorodnych pieśni opracowanych lub skomponowanych przez kompozytorów z regionu łódzkiego, w najnowocześniejszej bibliotece MEDIATEKA MeMo. Koncert był jedną z imprez z okazji obchodów 600-lecia Łodzi. Dyrygował Kamil Gruszczyński.
- 16.09.2023, Koncert w Wielkim Chórze Łodzian – 600 osób Śpiewało Prząśniczkę na 600-lecie Łodzi.
- 24.09.2023, Złote Pasmo oraz Nagroda Specjalna za najlepiej wykonany utwór o tematyce ludowej w Lubuskim Święcie Pieśni – XI Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej
Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej
Chór Politechniki, fot. Archiwum Koła Fotograficznego Politechniki Łódzkiej
To chór założony w 1951 roku w Politechnice Łódzkiej. Po czteroletniej przerwie wrócił jako chór męski, a w 1969 roku stał się chórem mieszanym. Zespół stanowią studenci, doktoranci oraz pracownicy Politechniki Łódzkiej oraz osoby, które łączy pasja do muzyki i chęć poszerzania artystycznych horyzontów. Aktualnym dyrygentem oraz aranżerem, od 2019 roku, jest Mariusz Lewy – absolwent Łódzkiej Akademii Muzycznej na kierunku Edukacja artystyczna.
Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej miał okazję występować z Andreą Bocellim w łódzkiej Atlas Arenie, czy w ramach serii koncertów Night of the Proms. Wystąpił u boku m.in.: Ronana Keatinga, Margaret, Johna Milesa, Blue Cafe, Kim Wilde, Marka Kinga, a także Kombii i Rafała Brzozowskiego, Amy Macdonald, Coolio i Natalii Kukulskiej. W czasie pandemii chór rozwinął się i mimo przeszkód działał zdalnie, tworząc utwory w formie wirtualnego chóru, publikując je na platformie YouTube. Po zakończeniu pandemii w 2022 roku odbył się koncert galowy Światło. Muzyka. Technika. – świętujący siedemdziesięciolecie powstania AChPŁ. Podczas tego koncertu AChPŁ wykonało Sunrise Mass, autorstwa znanego współczesnego kompozytora norweskiego Oli Gjeilo.
W maju 2023 roku oraz w lutym 2024 chór wystąpił w spektaklu Awakening, a następnie Przebudzenie, który był przygotowany przez reżysera Adama Kupaja, z okazji targów lotniczych Routes Europe 2023 oraz Balu Przedsiębiorców 2024 w Hali Maszyn, EC1 – Łódź. Opowiadał on historię fabrycznej Łodzi, inspirowaną Ziemią obiecaną Reymonta.
W grudniu 2023 roku wraz z zespołem ZGZ, Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej wykonywał wybrane utwory z oratorium Kolęda Nocka.
Chór koncertował także w wielu krajach Europy i zdobył liczne nagrody na festiwalach zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Spośród ostatnio zdobytych osiągnięć, na wyróżnienie zasługują: złoty dyplom na X Międzynarodowym Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek oraz srebrna wstęga Solczy na IX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej, organizowanym na Litwie.
Orkiestra Dęta imienia św. Jana Pawła II z Góry św. Małgorzaty
Ma ponad 105-letnią tradycję. Góra św. Małgorzaty położona jest w północno-wschodniej części województwa łódzkiego w powiecie łęczyckim. Historia tej miejscowości sięga odległych czasów, a sceneria jest niezwykle piękna. Na samym szczycie tego malowniczego wzgórza znajduje się kościół wybudowany 900 lat temu.
Orkiestra, której muzyka rozbrzmiewa w tych okolicach narodziła się przy miejscowej parafii. Było to za czasów księdza Juliusza Budzanowskiego, który sprawował urząd proboszcza w latach 1897-1921. Wówczas pan Stefan Tarczyński z Podgórzyc, zakupił potrzebne instrumenty oraz podjął się nauczania gry na nich. Tym samym zaczął pełnić rolę pierwszego kapelmistrza. Orkiestra, znana wówczas jako Stowarzyszenie Muzyczne ,,Hejnał”, każdej niedzieli zapewniała oprawę muzyczną podczas popołudniowej Mszy Świętej, a tuż po niej odbywały się niezapomniane koncerty na wzgórzu lub w parku w Leśmierzu.
Muzyczną działalność orkiestry przerwała II wojna światowa. Instrumenty muzyczne zostały zabezpieczone i ukryte w zamurowanych komorach na strychu kościoła, a także w piwnicy domu państwa Oleskich. Po zakończeniu wojny orkiestra szybko się reaktywowała, wznowiła swoje koncerty a dyrygentem został Antoni Cieślak, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi.
W latach 70. obowiązki kapelmistrza przejął organista Aleksander Wąsiołek.
Kilkanaście lat temu ówczesny proboszcz parafii ks. Ryszard Pajda wspólnie z panem Wójtem Włodzimierzem Frankowskim, prezesem zarządu gminnej OSP Stanisławem Wicińskim oraz z członkami orkiestry na czele z Józefem Oleskim, podjęli się trudu przywrócenia dawnej świetności orkiestrze. Z czasem pojawili się nowi uczniowie, którzy podjęli naukę gry na instrumentach, a skład orkiestry zwiększył się do dwudziestu osób. Dzięki zaangażowaniu samorządu gminnego oraz wójta gminy Włodzimierza Frankowskiego, dokupiono nowe instrumenty, jak również poddano gruntownej renowacji te, które już były w posiadaniu orkiestry. Kapelmistrzem orkiestry został wówczas pan Wiesław Kowalski.
W 2014 roku, z inicjatywy członków orkiestry, powołano do życia stowarzyszenie o nazwie Gminna Orkiestra Dęta w Górze św. Małgorzaty. Został wybrany pierwszy zarząd, na czele którego stanął Krzysztof Barylski. Orkiestra stale się rozwija. Systematycznie kupowane są nowe instrumenty oraz umundurowania dla członków orkiestry.
W roku 2018 orkiestra liczyła 30 grających członków oraz 8 uczniów, którzy rozwijali swój talent w szkołach muzycznych oraz pod okiem zatrudnionych przez stowarzyszenie instruktorów. W połowie 2018 roku kapelmistrzem został Krzysztof Stodulski, który jest organistą w naszej parafii i absolwentem dyrygentury na Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2021 roku kapelmistrzem został Michał Rosiński.
Niezwykle istotną dla nas datą jest 6 czerwca 2021 roku, kiedy na patrona stowarzyszenia wybrano św. Jana Pawła II. Miało wtedy również miejsce nadanie i poświęcenie naszego sztandaru, który do dnia dzisiejszego towarzyszy nam przy wszystkich ważnych wydarzeniach.
Od 12 lat pielgrzymujemy śladami naszego patrona: graliśmy między innymi w Katedrach w Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie, w Krakowie na Wawelu, na Mszy dla Kresowian w Warszawie, przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Ustrzykach Dolnych, w Wadowicach, Zakopanem, Koczale, Arłamowie, Licheniu oraz Częstochowie. Pielgrzymowaliśmy również poza granice naszego kraju: zagraliśmy na Placu św. Piotra w Watykanie, w Loretto, Monte Cassino, na Słowacji, w Pradze oraz w Wilnie przed Ostrą bramą i na Cmentarzu Rossa.
Z okazji 105-lecia istnienia orkiestry w 2023 roku zorganizowaliśmy koncert w Teatrze im. Jaracza w Łodzi, na którym wręczono czterem najstarszym stażem członkom medale Ministra Kultury „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
W 2023 roku kapelmistrzem została Pani Natalia Kaźmierczak, która jest absolwentką kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej w Łodzi. Dzięki jej profesjonalnemu podejściu do prowadzenia orkiestry, nauki oraz doboru repertuaru, muzycy chętnie uczestniczą w próbach. Z radością angażują się w proponowane przez nią inicjatywy. Obecnie Orkiestra liczy 45 członków.
Więcej informacji o Konferencji