Pianistyczny Kurs Mistrzowski z prof. Giorgią Alessandrą Brustią
- 21
- marca 2024
21 marca 2024, czwartek, godz. 10.00-17.00
Sala 27, Pałac Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Gdańska 32
GIORGIA ALESSANDRA BRUSTIA
Ukończyła Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Turynie w klasie Anny Marii Cigoli. Po ukończeniu studiów nadal kształciła się u kilku wybitnych nauczycieli takich, jak Franco Scala, György Sándor i Marian Mika (specjalista w zakresie wykonawstwa muzyki Chopina). Uzyskała również dyplom na Politechnice Scientia et Ars w Vibo Valentia pod kierunkiem Sergio Perticaroliego.
W swoim repertuarze ma bardzo szeroki zakres literatury fortepianowej, od gatunków solowych, przez kameralne i orkiestrowe, po mniej popularne gatunki, takie jak melodramat. Po wieloletniej współpracy z Francą Fabbri, niezapomnianą Violettą w Traviacie Viscontiego i Béjarta, zarejestrowały melodramaty Schumanna, Liszta i Richarda Straussa dla Phoenix Classics. Album został bardzo dobrze przyjęty przez krytykę. Z Damyanem Tudzharovem, Vittorino Nasem i Tarcisio Molinarem, ponownie dla Phoenix Classics, nagrała Sonatę na dwa fortepiany i perkusję Bartóka oraz Święto wiosny Strawińskiego w autorskiej reinterpretacji, którą recenzenci chwalili za innowacyjność i zróżnicowaną barwę dźwięku.
Wraz z Marcello Defantem i Alberto Drufucą założyła Trio di Pavia. Ich nagrania Triów Areńskiego otrzymały wyróżnienie w konkursie Web Concert Hall w USA, a wykonanie kompletu triów Mozarta dla Musica Rara w Mediolanie, z okazji obchodów roku Mozarta, spotkało się z dużym uznaniem publiczności.
Wśród kameralistów, z którymi współpracuje regularnie znajdują się: fleciści Glauco Cambursan i Peter Lukas Graf, trębacz Gabriel Casson, grający na harmonijce Gianluca Littera, wiolonczeliści Andrea Noferini, Antonio Ramous i Leonid Gorokhov, skrzypkowie Maya Jokanovic, Greta Medini, Franco Mezzena, Renato Dona, Yoshiaki Shibata i Annette Unger oraz pianista Damyan Tudzharov.
Jest kierowniczką katedry fortepianu oraz wydziału instrumentów klawiszowych i perkusji w Konserwatorium Muzycznym „Claudio Monteverdi” w Bolzano. Prowadzi również działalność dydaktyczną w wielu prestiżowych stowarzyszeniach muzycznych i jest często zapraszana do zasiadania w jury krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Prowadzi kilka kursów podyplomowych, np. w Akademii „Il Seminario” w Normie we współpracy z Gabriele Baldocci. Wraz ze stowarzyszeniem „Ferruccio Busoni” stworzyła pierwszy we Włoszech coroczny kurs mistrzowski dla fortepianu z orkiestrą. Jest on częścią projektu „Martha Argerich Presents Project”.
Jest profesorem corocznych Mistrzowskich Kursów Pianistycznych w Międzynarodowej Akademii Muzycznej „Praeneste” oraz w AIMART w Rzymie. Prowadzi warsztaty z Fausto di Cesare, Eduardo Hubertem, Roberto Cappellem i Piero Rattalinem. Jest regularnie zapraszana na wykłady w Umbria Classica oraz w Akademii Euro Music Festival na Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle. Ostatnio została zaproszona przez Atanasa Kurteva na festiwal Victora Merzhanova w Bułgarii.
Obecnie współtworzy projekt „From Berlin to Budapest” z norweską pianistką Inger-Kristine Riber. Koncertowały już w Norwegii i Stanach Zjednoczonych, a na jesień przyszłego roku planują występy we Włoszech, Anglii i ponownie w Norwegii.
Wielu jej uczniów odnosiło sukcesy w krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Godne uwagi są występy jej ucznia Luigiego Carroccia w konkursie Busoniego, w Konkursie Chopinowskim w Warszawie i w konkursie Van Cliburna w Fort Worth.