83. FESTIWAL MUSICA MODERNA
- 14
- maja 2024
KONCERT DYPLOMOWY SYNTII CHOJNOWSKIEJ I PIOTRA GRZELAKA
14 maja 2024, wtorek, godz. 18.00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a
wstęp wolny
program:
Syntia Chojnowska
- Somnus Plantarum II na orkiestrę i rośliny
orkiestra
Natalia Nicowska – dyrygentka - Flow na choreografię i live electronics
Mariola Dubiel – choreografia
Syntia Chojnowska – live electronics
Piotr Grzelak
- Koncert podwójny na klarnet kontrabasowy, klarnet basowy i orkiestrę
Adam Eljasiński – klarnet basowy
Julian Paprocki – klarnet kontrabasowy
orkiestra
Marcin Wolniewski – dyrygent - #dwa tysiące czterysta (mini opera)
Justyna Piesik-Kendra – libretto
Bartosz Gumulec – reżyseria
Michał Słowikowski – Dżordż (baryton)
Marlena Rygiel – Agata (mezzosopran)
Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Łodzi
orkiestra
Marcin Wolniewski – dyrygent
słowo – Magdalena Juroszek
SYNTIA CHOJNOWSKA
Kompozytorka i artystka multimedialna. Studentka specjalności kompozycja w klasie prof. dr hab. Olgi Hans. W pracy artystycznej czerpie inspiracje z muzyki minimalistycznej i rockowej. Finalistka 64. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda. Jej utwory były wykonywane przez cenionych muzyków i zespoły, takie jak Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble, Novi Piano Duo, Lodz Chamber Choir i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej. Utwory artystki znalazły się w programach festiwali Warszawska Jesień, Ravejkavík, Musica Privata czy Festiwalu Klawesynowego im. Elżbiety Chojnackiej. Jest autorką interaktywnych instalacji dźwiękowych, które prezentowane były między innymi w czasie (Dis)connect Media Art Festival, Musica Moderna oraz na konferencji TEDxTymienieckiego Street. W swoich pracach rozwija wątki związane z botaniką, dokonując przetworzenia sygnałów pozyskiwanych z roślin. Zainteresowana działaniami interdyscyplinarnymi, łączącymi w sobie dźwięk, choreografię, wideo i elementy instalacji artystycznej.
PIOTR GRZELAK
Urodzony w 1999 roku w Bełchatowie. Kompozytor, multiinstrumentalista i instruktor muzyki wszelakiej. Aktualnie na ostatnim roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w specjalności Kompozycja. Od wielu lat dzieli się swoją wiedzą z uczniami – prowadzi zajęcia Studia Piosenki Aktorskiej oraz gry na fortepianie w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Z Justyną Piesik-Kendrą współtworzy muzyczny duet JPG, wykonujący własne utwory. Aktualnie zespół jest w trakcie nagrań swojej pierwszej płyty. Jak sami o sobie mówią: „Piszemy swoje własne litery i nuty. Kłócimy się i godzimy, ale wszystko to, w imię dobrej, nowej sztuki muzycznej. Jesteśmy Laureatami wielu konkursów z zakresu instrumentalistyki i wokalistyki w czasach zamierzchłych.”
Brał udział w licznych projektach i wydarzeniach jako kompozytor oraz wykonawca. Wystąpił między innymi w międzynarodowej koprodukcji Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi i Trondheim Symfoniorkester & Opera, realizowanej w ramach projektu Nowe głosy, ponownie odkryte opery (zarówno w Polsce jak i w Norwegii zagrał w obsadzie stage-choir w premierowych spektaklach opery-oratorium David and Bathsheba Ståle Kleiberga). Laureat wielu nagród i wyróżnień jako członek Lodz Chamber Choir pod dyr. Dawida Bera, z którym nagrał album Contemporary Choral Music from Lodz wydany w 2023 roku przez wytwórnię DUX. Na płycie znalazł się między innymi jego utwór Dźwięki Poezji, napisany specjalnie na tę okazję. Wśród jego ostatnich sukcesów na wyróżnienie zasługuje III miejsce na Międzyuczelnianym Konkursie Kompozytorskim „Ciemna Strona Sztuki” zorganizowanym przez Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 2019 roku jego kompozycje prezentowane były w ramach Festiwalu Musica Moderna w łódzkiej Akademii Muzycznej, a niebawem zostaną udostępnione do odsłuchu na platformach internetowych.