KLASYKA W SZORTACH
- 29
- czerwca 2024
w ramach projektu FUZJA Z LATEM
Polish Violin Duo | Inaguracja
29 czerwca 2024, sobota, godz. 18.30
Ogrody Anny / Elektrowni Karola Scheiblera, ul. Milionowa 6a
wstęp wolny
wykonawcy:
Polish Violin Duo:
- Marta Gidaszewska – skrzypce
- Robert Łaguniak – skrzypce
program:
- Georg Philipp Telemann – Suita Gullivera na dwoje skrzypiec TWV 40:108
I Intrada. Spirituoso
II Lilliputsche Chaconne
III Brobdingnagische Gigue
IV Reverie der Laputier, nebst ihren Aufweckern. Andante
V Loure der gesitteten Houyhnhnms / Furie der unartigen Yahoos - Béla Bartók – 44 Duety na dwoje skrzypiec Sz. 98 [wybór]
nr 32 Dance from Máramaros. Allegro giocoso
nr 1 Teasing song. Andante
nr 26 Teasing song. Scherzando
nr 27 Limping dance. Allegro non troppo
nr 36 Bagpipes. Allegro molto
nr 35 Ruthenian Kolomejka. Allegro - Grażyna Bacewicz – Duety na tematy ludowe na dwoje skrzypiec
I Preludium. Allegretto
II Krakowiak I. Allegro con brio
III Nokturn. Lento non troppo
IV Kujawiak. Largo
V Krakowiak II. Allegro non troppo
VI Marsz groteskowy. Allegro
VII Piosenka. Lento non troppo - Aleksiej Igudesman – Celtic & More
Danny Boy
Morrison’s Jig
Irish Stew in the Morning - Gàbor Barta – Lied ohne Worte
- Jindřich Feld – Sonatina na dwoje skrzypiec
III Allegro con brio - Romuald Twardowski – Sonatina na dwoje skrzypiec
I Con moto
II Adagio
III Allegro giocoso - Romuald Twardowski – Fantazja Polska na dwoje skrzypiec
- Gàbor Barta – Prayer
- Ewelina Nowicka – Jongleurs
- Miklós Rózsa – Sonata na dwoje skrzypiec op. 15a
II Lento assai
III Vivo e giocoso - András Derecskei – Balkanoid
słowo o muzyce Paweł Wołowicz
POLISH VIOLIN DUO
Polish Violin Duo tworzą skrzypkowie: Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak. Zespół powstał w 2014 roku. Swoje początki miał w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im M. Karłowicza w klasie dr hab. Kariny Gidaszewskiej. Obecnie Marta jest asystentką w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły oraz dr hab. Kariny Gidaszewskiej, natomiast Robert jest doktorantem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie skrzypiec dr hab. Kariny Gidaszewskiej.
Marta i Robert od lat biorą udział w Międzynarodowych i Ogólnopolskich Konkursach skrzypcowych oraz kameralnych, zdobywając zawsze czołowe lokaty. Na swoim koncie mają blisko 200 nagród zdobytych m.in. na konkursach w Japonii, USA, Estonii, Serbii, Danii, Grecji, Szwecji, Anglii, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Austrii, Bośni i Hercegowinie, Węgrzech, Niemczech, Polsce. Jako duet prowadzą ożywioną działalność koncertową. Występowali m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii im. T. Szeligowskiego w Poznaniu, Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi, Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, siedzibie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej czy w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Artyści koncertowali również w USA (Las Vegas, San Diego, Nowy Jork) w ramach programu „Polish Music on Stage” oraz m.in. w Chicopee oraz na Uniwersytecie Quinnipiac w Hamden, a także w Chinach podczas Międzynarodowej Gali w Pekinie, gdzie inaugurowali uroczyste otwarcie nowego połączenia lotniczego z Warszawy do Pekinu. W lutym 2023 roku odbyli trasę koncertową po Francji, gdzie zagrali szereg koncertów w Bordeaux, Cap-Ferret i La Reole.
Występowali także na różnych festiwali i cyklach koncertów, m.in. na Rzeszowskiej Jesieni Muzycznej, Wawer Music Festiwalu w Warszawie, AŻ Festiwalu w Łodzi, Letnim Festiwalu Nowego Miasta w Warszawie, „Sierpniu Talentów” w Katowicach, „Kolorach Polski” w Łodzi, Krakowskim Salonie Muzycznym w Krakowie, Letnich Koncertach Organowych i Kameralnych we Władysławowie, „Duetomanii” w Poznaniu, Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Skierniewicach, Konarzewskim Festiwal Muzycznym w Konarzewie, Czarnoleskim Festiwalu Sztuk „Ująć nieuchwytne…”, cyklu koncertów „Z klasyką przez Polskę”, „Muzycznym Matinée”‚ „Scenie Letniej”, „Arcydziełach Muzyki Kameralnej” czy „Perłach Kameralistyki. Występowali również z orkiestrami, m.in. z Filharmonią Kameralną im. W. Lutosławskiego w Łomży, Orkiestrą „Progress” czy „Poznańskimi Smyczkami”.
W 2023 roku artyści zostali laureatami Stypendium Twórczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki któremu wykonali 12 koncertów w szkołach muzycznych, prezentując muzykę polskich kompozytorów.
W 2021 roku muzycy wydali swoją debiutancką płytę, dokonując światowej premiery fonograficznej Duetów na dwoje skrzypiec polskiego zapomnianego kompozytora – Joachima Kaczkowskiego. W 2022 roku ukazała się druga płyta zespołu z utworami kompozytorów polskich XX wieku (obie płyty wydane przy współpracy z firmą DUX).
W 2020 roku Polish Violin Duo zostali nominowani do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Odkrycie Roku”.
Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak otrzymali dofinansowanie z programu „Muzyczny Ślad”, zostali trzykrotnie laureatami projektu „Scena Muzyki Polskiej”, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz dwukrotnie otrzymali dotację z programu „Zamówienia kompozytorskie” (przy współpracy z Fundacją „Muzyka do Potęgi” oraz Filharmonią Świętokrzyską w Kielcach.
W 2023 roku duet dokonał nagrań audio-wideo premiery dzieła „Agnus” autorstwa Dariusza Tabisza, ofiarowanego hrabiance Marii Zamoyskiej. W tym samym roku ukazała się „Fantazja” na dwoje skrzypiec i fortepian autorstwa Sławomira Kaczorowskiego, dedykowana Polish Violin Duo oraz Marcinowi Koziakowi. W 2022 roku ukazał się utwór Aarona Altera – „Dance for Apollo” na dwoje skrzypiec oraz Olgi Hans – „Canto a due”, a w 2020 roku dzieło Michała Janochy – „Attra” na dwoje skrzypiec, również dedykowane Polish Violin Duo.
Także w 2020 roku ukazały się dwie płyty wydane przez firmę fonograficzną DUX z nagraniami z Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie z ich udziałem. Polish Violin Duo regularnie prowadzą również warsztaty dla dzieci, młodzieży i nauczycieli ze szkół muzycznych w Polsce. Swoim doświadczeniem dzielili się m.in. w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu.