MARZYCIELE GALERNIKOM WRAŻLIWOŚCI
- 20
- maja 2023
Spektakl multimedialny studentów muzykoterapii
w ramach I Ogólnopolskiej Konferencja Naukowej
SOMA I PSYCHE W MUZYCE I TERAPII
20 maja 2023, sobota, godz. 17.15
Sala Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi, al. 1 Maja 4
wstęp wolny
„Wszystkie indywidualne akty są antyspołeczne. Szaleńcy są indywidualnymi ofiarami dyktatury społecznej. W imię tej właściwej dla człowieka indywidualności żądamy uwolnienia tych galerników wrażliwości, ponieważ nie jest mocą prawa zamykać wszystkich ludzi, którzy myślą i działają”.
Antonin Artaud
scenariusz i reżyseria – Magdalena Owczarek
Artyści, którzy występują na scenie mają różne marzenia. Marzą o…:
delikatności; spokoju i słońcu w duszy, innymi słowy – dajcie spokój; pozostaniu na swojej drodze; kreacji i autentyczności (wszechobecnej); akceptacji innych; akceptacji siebie oraz byciu współczującym i empatycznym dla siebie oraz innych żywych istnień; życiu w dżungli, jedzeniu świeżych owoców i wyzwalaniu; traktowaniu siebie jak przyjaciół; byciu szczerym i autentycznym; życiu w zgodzie, byśmy potrafili się komunikować i nie pielęgnowali zawiści; oddawaniu się w pełni muzyce, artystycznym spełnianiu się, nieustannym tworzeniu dla licznego grona odbiorców i obdarowywaniu ich dźwiękami pełnymi uczuć i myśli do końca swoich dni.
program:
Marzyciele
- muz. Antoni Kopff, sł. Jerzy Kleyny
- śpiew – Julia Grabska, Karina Kozłowska, Zuzanna Marzec
- aranżacja, akompaniament – Kornelia Baranowska
Etiuda filmowa Dłonie
- koncepcja, muzyka, wykonanie – Alicja Gura
„Dłonie – etiuda inspirowana grafiką, to krótka historia o relacji. Być może każdy taką miał. To pewien dialog, napięcie, rozładowanie, przyciąganie, odpychanie. W kontraście, a jednak pod wieloma względami identyczne”.
Alicja Gura
Etiuda filmowa Narodziny
- muz. Merzbow, Woodpecker No. 1 z albumu Pulse Demon
- koncepcja, wykonanie – Alicja Gura
„Narodziny to III część etiudy Cykl, pochylającej się nad relacją człowieka z tym, co mu się przydarza, co go otacza i dotyka. Część można traktować jednocześnie jako zakończenie oraz otwarcie przedstawionego w Cyklu procesu”.
Alicja Gura
Performans muzyczno-ruchowy Preparowane kobiety
- muz. Béla Bartók, Romanian Folk Dances, Sz 56: III. Pê-loc. Andante
- koncepcja – Alicja Gura
- wykonawcy – Kornelia Baranowska, Alicja Gura, Natalia Kosztowny, Julia Partyka, Bibianna Szokalska
„Performans Preparowane kobiety to spotkanie kilku faktur, osobowości. Przeinaczenie, dostrojenie, zsynchronizowanie. Jest zaproszeniem do wspólnego oddechu i tworzenia”.
Alicja Gura
Etiuda filmowa Ten stan
- koncepcja, muzyka, słowa, wykonanie – Kornelia Baranowska
Piosenka Ten stan autorstwa Kornelii inspirowana jest zajęciami z improwizacji głosowo-ruchowej oraz refleksjami autorki na temat „biegnącego” czasu. „Utęskniony „stan” to symbol wewnętrznej harmonii, gdy nie ma zmartwień i zastyga czas. Treść sugeruje chęć zatrzymania uwagi na tym, czego dziś często się nie dostrzega, elementów z pewnej perspektywy dość prozaicznych: śpiew ptaków, źdźbło trawy, ziarenko piasku, drzewa kołyszące się na wietrze. Tak niewielkie gesty jak mrugnięcie, wstrzymany oddech czy mikroruch pozwalają na zamknięcie pewnych chwil w wyobraźni. A to wszystko dzięki wyzbyciu się zbędnego pośpiechu i powierzchowności ze swojej egzystencji. Piosenka dedykowana jest przede wszystkim osobom, których styl życia i potrzeby bywają niedoceniane, bagatelizowane lub niezauważone”.
Kornelia Baranowska
Etiuda multimedialna Przedwiośnie
- koncepcja, muzyka, słowa – Kornelia Baranowska
- wykonawcy – Kornelia Baranowska, Natalia Kosztowny, Bibianna Szokalska
„Obie piosenki mają monolog wewnętrzny, który w domyśle skierowany jest do ukrytego odbiorcy. Obiorca słyszy, lecz nie reaguje. Emocje i uczucia towarzyszące tekstowi są silne, głębokie i skrajne: niewypowiedziany ból i żal, miłość, nadzieja i beznadzieja, przesyt i niedosyt – pragnienia, mrok, chłód, delikatność, precyzja i rozmycie, „pogodność”, lekkość, wolność, płynność, melancholia, wewnętrzna walka, trud, odpuszczenie, przemieszczanie się pomiędzy wymiarami czasu i niewypowiedziane intencje”.
Kornelia Baranowska
Dyptyk Sekretne życie folii
- koncepcja – Natalia Kosztowny
-
Etiuda filmowa Cieplarka
- muz. Heinali – Sway, Sway
- wykonanie – Natalia Kosztowny
„Etiuda powstała w ramach zajęć z improwizacji głosowo-ruchowej na pierwszym roku studiów z muzykoterapii. Nigdy nie miała ukrytego i głębokiego zamysłu. Tworząc ją i inne prace zawsze myślałam obrazami. Pewnego dnia rozglądając się po ogrodzie swojego rodzinnego domu zobaczyłam oczami wyobraźni kadr, który idealnie pasował do utworu, który chciałam wykorzystać w swojej ostatniej etiudzie. Cieplarka, inaczej zwana foliówką i zapewne nie tylko, jest moim ukochanym miejscem w ogrodzie. W tamtym czasie przyciągnęła mnie swoim nostalgicznym wyglądem i pustką. Latem wypełniona jest czerwieniejącymi pomidorami i bujnymi liśćmi. Nigdy nie pomyślałam, że odpoczywając po lecie wystąpi ze mną w muzyczno-ruchowym przedsięwzięciu”.
Natalia Kosztowny
-
Performans multimedialny Kabina
- muz. John Adams – Phrygian Gates
- wykonanie – Alicja Gura, Natalia Kosztowny
„Etiuda powstała w maleńkiej łazience. Tematem przewodnim miała być folia w roli głównej oraz utwór przedstawiciela minimalizmu w muzyce. Fortepianowa kompozycja Johna Adamsa wytworzyła w mojej wyobraźni konkretny obraz. Folia, krople wody, półmrok, odległe światło i tajemnica. Do tej pory dokładnie pamiętam uczucie ciasnoty i nieprzyjemnej wilgoci podczas nagrania etiudy oraz uporczywą walkę z odwłokiem folii malarskiej”.
Natalia Kosztowny
Etiuda filmowa ***
- muz. Klara Lewis – Untitled z albumu Ett
- koncepcja, wykonanie – Aleksandra Żakowska
Etiuda powstała w czasie pandemii w ramach zajęć z improwizacji głosowo-ruchowej.
Tryptyk Powłoki
- koncepcja – Bibianna Szokalska
-
Etiuda filmowa
- muz. Madeleine Jonsson Gille & F.S. Blumm – First Guitar
- wykonanie – Bibianna Szokalska
-
Etiuda filmowa
- muz. Mop Mop – Alfa z albumu Lunar Love
- wykonanie – Bibianna Szokalska
-
Performans muzyczno-ruchowy
- looper, instrumenty – Bibianna Szokalska
- wykonują – Bibianna Szokalska, Tati Lemeshva
„Powłoka
1. to, co okrywa, powleka jakiś przedmiot;
2. warstwa tkanek między powierzchnią ciała a narządami wewnętrznymi
Powłoki,
kruche, nietrwałe,
łatwe do przebicia,
obecne w każdej sytuacji między ludźmi. Początkowo trudne do dostrzeżenia,
warte jednak zauważenia. Znikają w mig.
Jest to pokaz trzech improwizacji ruchowych. Dwie z nich w formie multimedialnej, zostały stworzone na zajęcia na pierwszym roku. Stały się one inspiracją do stworzenia performansu muzyczno-ruchowego, który będzie zaprezentowany na scenie”.
Bibianna Szokalska
Audition (The Fools Who Dream) z filmu La La Land
- muz. Justin Hurwitz, sł. Benj Pasek, Justin Paul
- śpiew – Karina Kozłowska
- aranżacja, akompaniament – Kornelia Baranowska
Performans muzyczno-ruchowy Czym się różni zupa krem od zupy niezblendowanej?
- muz. Jacek Partyka – Pieśń nr 1 na trzask płyty analogowej i nieistniejący instrument muzyczny [taniec owczarek]
- koncepcja, wiolonczela, looper, głos – Julia Partyka
- głos – Bibianna Szokalska
- wykonują – Amelia Weronika Czubak, Emma Gądek, Bonnie Gimpel, Alicja Gura, Natalia Kosztowny, Maria Wawreniuk
„poza miastem . krajobraz . natura . fala .
Przepływ, podłączenie pod coś na co nie mamy wpływu, a co nieustannie wpływa na nas. Bycie zabieranym przez naturalne prądy natury. Małość człowieka w stosunku do niej i człowiek jako jej integralna część. Człowiek w harmonii ze światem. Nie zastanawia się, żyje i płynie. Jest.
miasto . umysł. zachłanność . wiedza .
Człowiek z miasta to człowiek rozczłonkowany i człowiek rozczłonkowujący. Patrzy i wzrokiem dezintegruje składowe świata. Rozkłada go na części pierwsze. Analizuje, dzieli, nazywa. Chce wiedzieć i wie coraz więcej, a jednocześnie coraz mniej. Żyje w dziwnym kształcie, lubi to co powyginane, kanciaste i nienaturalne.
Przepływ składa się z tych wszystkich mikroskopijnych elementów, a i dezintegracja należy do przepływu. Dwie różne perspektywy w jednym świecie i w jednym człowieku. Czy trzeba tego człowieka rozrywać? Czy my musimy się rozrywać?”.
Julia Partyka
Let The Sunshine In z musicalu Hair
- muz. Galt MacDermot, sł. James Rado, Gerome Ragni
- śpiew – Julia Szynicka
- aranżacja, akompaniament – Kornelia Baranowska