Uroczyste Posiedzenie Senatu
- 19
- października 2024
poświęcone nadaniu Krystianowi Zimermanowi
tytułu doktora honoris causa
19 października, sobota, godz. 17.00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a
wstęp z zaproszeniami i dla społeczności akademickiej
PROGRAM UROCZYSTOŚCI
- Gaude Mater Polonia
- Wystąpienie JM Rektor prof. dr hab. Elżbiety Aleksandrowicz
- Laudacja promotora prof. Piotra Palecznego
- Nadanie tytułu doktora honoris causa Krystianowi Zimermanowi
- Wystąpienie doktora honoris causa Krystiana Zimermana
- Gaudeamus Igitur
- Część artystyczna
Grażyna Bacewicz – Koncert na orkiestrę smyczkową
I Allegro
II Andante
III Vivo
Orkiestra Kameralna PRIMUZ
Łukasz Błaszczyk – dyrygent
Krystian Zimerman
Pianista, wizjoner, artysta nadzwyczajny. Zwycięzca prestiżowych konkursów, w tym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1975), na którym zdobył także nagrody specjalne za interpretacje mazurków i poloneza. Wykonuje różnorodny program od dzieł Johanna Sebastiana Bacha po muzykę współczesną, ma w repertuarze ponad 50 programów recitalowych i blisko 50 koncertów fortepianowych z orkiestrą. W ciągu półwiecza zagrał około 2500 koncertów w słynnych salach koncertowych Europy, USA i Japonii. Współpracował z ponad 140 dyrygentami, między innymi z takimi mistrzami batuty, jak: Leonard Bernstein, Pierre Boulez, Carlo Maria Giulini, Herbert von Karajan, Kirył Kondraszyn, Seiji Ozawa i Simon Rattle. Jego dorobek fonograficzny, w tym blisko 30 albumów wydanych przez Deutsche Grammophon, doceniono ponad 50 nagrodami. Pianista został wielokrotnie wyróżniony odznaczeniami, takimi jak Order Legii Honorowej, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz nagrodami: Fundacji Muzycznej Léonie Sonning, Japońskiego Stowarzyszenia Artystów Praemium Imperiale, Diapason d’Or, siedmioma Gramophone Awards i innymi; nominowany do nagrody Grammy. Fenomen pianistyki Krystiana Zimermana wymyka się kategoriom. Perfekcjonizm łączy się w niej z głębią artystycznej refleksji oraz pozostającą w relacji z osobistym rozumieniem dźwięku rozległą wiedzą o mechanice i budowie fortepianów. Realizowana w ten sposób filozofia gry pozwala mu dotykać tego, co niewyrażalne nawet w sztuce.
Orkiestra Kameralna PRIMUZ
Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
fot. Dariusz Kulesza
Zespół instrumentalistów będący wizytówką Akademii Muzycznej w Łodzi. W skład orkiestry wchodzą najbardziej utalentowani studenci oraz absolwenci uczelni. Zespół debiutował w 2012 roku; od tego czasu Orkiestra Kameralna PRIMUZ zagrała blisko dwieście koncertów w Polsce i za granicą, wykonując muzykę klasyczną, rozrywkową i jazzową. Wśród artystów występujących z zespołem znaleźć można wielu wybitnych muzyków o międzynarodowej renomie, takich jak: Kevin Kenner, Adam Makowicz, Cyprien Katsaris, Olga Pasiecznik, Rafał Kwiatkowski, Zbigniew Raubo, Jacek Królik, Tomasz Szymuś, Ole Eirik Ree, Lars-Erik ter Jung, Andrei Ioniță, Krzysztof Cugowski, Hanna Banaszak. Orkiestra na stałe współpracuje z kompozytorem, jazzmanem i producentem muzycznym Krzesimirem Dębskim, realizując wspólne projekty artystyczne oraz nagrywając ścieżki dźwiękowe do filmów. Cztery lata temu Orkiestra PRIMUZ rozpoczęła międzynarodową współpracę z zespołem The Aristocrats, z którym nagrała płytę na 10-lecie zespołu rockowego. W latach 2014-2016 PRIMUZ współpracowała z Telemark Chamber Orchestra z Norwegii. Liczne koncerty, zagrane wspólnie z muzykami norweskimi, zaowocowały płytą LIVE, dokumentującą dwuletnią współpracę. W lutym 2017 roku, wraz z gitarzystą rockowym Jackiem Królikiem, Orkiestra stworzyła projekt CultureClash. Rock&Jazz na smyczki+, wykonując muzykę z pogranicza jazzu i rocka progresywnego w nowych aranżacjach Wojciecha Lemańskiego. W 2018 roku zespół zdobył Grand Prix na I Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Smyczkowych w Bydgoszczy, a trzy lata później Grand Prix World Vienna Competition, pokonując 144 orkiestry z całego świata. Orkiestra PRIMUZ ma w swym dorobku nagrania płytowe: On the Trail z kompozycjami polskiego gitarzysty Macieja Staszewskiego (dla wytwórni płytowej DUX, 2019); Grażyna Bacewicz – Music for String Orchestra (nagroda MusicWeb International 2022, wyróżnienie SélectionClicMag! przyznawane przez francuski magazyn muzyczny ClicMag, 2024) i The Aristocrats with Primuz Chamber Orchestra (nagroda The Progspace Awards 2022 w kategorii Najlepszy Instrumentalny Album Roku). We wrześniu tego roku wybitny angielski muzyk, kompozytor i producent muzyczny Steven Wilson zaprosił Orkiestrę do współpracy przy nagraniu jego najnowszej płyty. Od listopada 2019 roku zespół działa w strukturach powołanej przez uczelnię Fundacji PRIMUZ.
ŁUKASZ BŁASZCZYK
fot. Dariusz Kulesza
Wybitny skrzypek – solista i kameralista, dyrygent i pedagog. Uczeń m.in. Iwony Wojciechowskiej, Zakhara Brona, Alexan - dra Kramarova i Mariny Jaszwili. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi i Konserwatorium Muzyczne w Enschede. Jest zdobywcą wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych, w tym laureatem IV nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W 1999 roku, jako jeden z koncertmistrzów Polish Festival Orchestra, uczestniczył w światowym tournée Krystiana Zimermana, występując w najsłynniejszych salach koncertowych Europy i Stanów Zjednoczonych. Jako solista grał z większością polskich orkiestr filharmonicznych, pod batutą najwybitniejszych polskich dyrygentów. W latach 2005-2014 był koncertmistrzem Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Łukasz Błaszczyk jest założycielem, szefem artystycznym i dyrygentem Orkiestry Kameralnej PRIMUZ. Wizja stworzenia zespołu na najwyższym poziomie zrodziła się po odbyciu tournée z Krystianem Zimermanem. W trakcie 12-letniej działalności Orkiestry wystąpił jako dyrygent na wspólnej scenie m.in. z Adamem Makowiczem, Kevinem Kennerem, Andreą Ioniţă, Krzesimirem Dębskim, Olgą Pasiecznik, Rafa - łem Kwiatkowskim, Zbigniewem Raubo, Jackiem Królikiem i Krzysztofem Cugowskim. Łukasz Błaszczyk prowadzi również intensywną dzia - łalność pedagogiczną na licznych kursach i warsztatach skrzypcowych. Za swój dorobek artystyczny i pedagogiczny został uhonorowany Nagrodą Polskiej Akademii Nauk, Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi i Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi. Jest profesorem w Akademii Muzycznej w Łodzi; od września 2024 roku pełni funkcję prorektora ds. artystycznych. Jego studenci i absolwenci stanowią dużą grupę laureatów między - narodowych i krajowych konkursów skrzypcowych i kameralnych. W latach 2018-2022 był członkiem Rady do spraw Szkolnictwa Artystycznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2019 roku pełni funkcję Prezesa Fundacji „Primuz”, która powstała w celu promowania dziedzictwa kulturowego kraju oraz wspierania młodych artystów.