MUZYKA U BIEDERMANNA
- 19
- grudnia 2024
Utwory świąteczne i liryka wokalna
19 grudnia 2024 roku, czwartek, godz. 18.00
Pałac Alfreda Biedermanna w Łodzi, ul. Franciszkańska 1/5
Kolejny koncert w ramach cyklu „Muzyka u Biedermanna” będzie okazją do wysłuchania utworów świątecznych w wykonaniu wykładowców Akademii Muzycznej w Łodzi – basa Bartosza Szulca i pianistki Dobrochny Jachowicz-Zakrzewskiej. Zabrzmią kanoniczne już arie świąteczne Johanna Sebastiana Bacha, polskie tradycyjne kolędy w opracowaniu Witolda Lutosławskiego, Stanisława Moryto i Krzysztofa Grzeszczaka. W programie nie zabraknie również popularnych utworów wokalnych takich, jak White Christmas.
wykonawcy:
- Bartosz Szulc – śpiew
- Dobrochna Jachowicz-Zakrzewska – fortepian
program:
- Johann Sebastian Bach
aria Quia fecit mihi magna z Magnificat D-dur BWV 243 - attrib. Johann Sebastian Bach
aria Dein Geburtstag ist erschienen z kantaty bożonarodzeniowej Uns ist ein Kind geboren BWV 142 - Johann Sebastian Bach
aria Großer Herr und starker König z Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248 - anonim, oprac. Witold Lutosławski
Gdy się Chrystus rodzi - anonim, oprac. Witold Lutosławski
W żłobie leży - anonim, oprac. Witold Lutosławski
Północ już była - anonim, oprac. Witold Lutosławski
My też pastuszkowie - anonim, oprac. Krzysztof Grzeszczak
Adeste fideles - attrib. Zygmunt Odelgiewicz, sł. attrib. Alojzy Orszulok, oprac. Krzysztof Grzeszczak
O gwiazdo betlejemska - o. Józef Łaś, sł. ks. Mateusz Jeż, oprac. Stanisław Moryto
Nie było miejsca dla Ciebie - Adolphe Adam, sł. John Sullivan Dwight
O Holy Night (Cantique de Noël) - Irving Berlin
White Christmas z filmu Holiday Inn
Współorganizator:
BARTOSZ SZULC
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Piotra Micińskiego. W roku 2012 uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W 2013 roku ukończył III Międzywydziałowe Podyplomowe Studium Pieśni w Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie uczestniczył w lekcjach takich pedagogów, jak: Robert Holzer, Maja Nosowska, Jadwiga Rappe, Urszula Kryger, Tomasz Herbut i inni. Od 2013 roku pracuje w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi jako nauczyciel śpiewu solowego. Od 2014 roku był studentem studiów doktoranckich w łódzkiej Akademii. Doktorat obronił we wrześniu 2019 roku. W roku 2023 rozpoczął pracę jako asystent na macierzystej uczelni.
Występował na scenach polskich oraz za granicą: w Niemczech, Francji, Włoszech, Holandii i Belgii. Kreował role w przedstawieniach takich, jak: Die Zauberflöte W.A. Mozarta, Lo Speziale J. Haydna, Leonore L. van Beethovena, Giulio Cesare i Semele G.F. Haendla, Gianni Schicchi G. Pucciniego, Błękitny Zamek R. Czubatego, Abu Hassan i Der Freischütz C.M. von Webera czy Il Barbiere di Siviglia G. Rossiniego, Le Rossignol I. Strawińskiego oraz Nos D. Szostakowicza.
W swoim repertuarze ma również wiele utworów oratoryjnych, które wykonywał, współpracując z Filharmonią Łódzką, Warszawską Operą Kameralną, czy występując podczas festiwali muzycznych takich, jak Mistrzowie Modlitwy Muzyką, Kolory Polski, Musica Perpetua czy Słowo i Muzyka u Jezuitów.
W 2012 zdobył III Miejsce w Kategorii B2 oraz nagrodę specjalną – dla najlepszego głosu basowego w II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. G. Perottiego w Ueckermünde w Niemczech. W 2020 roku zajął pierwsze miejsce podczas IV Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Bella Voce w Busku-Zdroju oraz został laureatem XXX Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Kammeroper Schloss Rheinsberg, gdzie w 2021 roku został zaproszony do wykonania oryginalnej wersji opery Fidelio Beethovena.
W 2015 roku podczas festiwalu Sommer Oper Bamberg w Niemczech wykonał rolę Sarastra w przedstawieniu Die Zauberflöte Mozarta. Za tę partię otrzymał stypendium od Richard Wagner Association of the city of Bamberg.
Uczestniczył w kursach wokalnych: Udo Reinemanna, Jard van Nes, Rudolfa Piernaya, Siergeia Leiferkusa oraz kursach aktorskich Cezarego Tomaszewskiego i Andrzeja Żarneckiego.
DOBROCHNA JACHOWICZ-ZAKRZEWSKA
Studiowała w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Moniki Sikorskiej Wojtachy, a następnie kontynuowała naukę w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Brukseli w klasie fortepianu Daniela Blumenthala. Ukończyła również studia w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Anny Wesołowskiej-Firlej (2007).
Jest laureatką Ogólnopolskich Konkursów Muzycznych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie zdobyła trzecią nagrodę oraz nagrodę specjalną za wykonanie utworu Grażyny Bacewicz, jak również Ogólnopolskiego Konkursu Duetów Fortepianowych w Toruniu, w którym to wraz z Aleksandrą Jabłońską otrzymały II nagrodę, a w roku następnym I nagrodę.
W październiku 2008 roku rozpoczęła trzyletnie studia doktoranckie w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, które ukończyła w czerwcu 2011 roku. Pracę doktorską obroniła w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w październiku 2013 roku, otrzymując stopień doktora sztuk muzycznych. W 2020 roku nadano jej stopień doktora habilitowanego.
Od najmłodszych lat pianistka czuje się szczególnie związana z muzyką kameralną. Współtworzyła duet fortepianowy z Aleksandrą Hałat, Moniką Tomofticiuc, Wimem Van Moerbeke i Julią Laskowską. Współtworzy duet z utalentowanym basem Bartoszem Szulcem. W 2004 roku założyła duet z flecistką Edith van Dyck, który koncertuje w Polsce, Belgii oraz Holandii.