Seminarium pianistyczne
- 1
- kwietnia 2025
z prof. dr hab. Joanną Ławrynowicz-Just (UMFC)
1 kwietnia 2025, wtorek
Sala 12, Pałac Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Gdańska 32
wstęp dla studentów AM
plan seminarium:
- godz. 10.00-13.00 – lekcje mistrzowskie
- przerwa
- godz. 14.30-17.30 – lekcje mistrzowskie
PROF. DR HAB. JOANNA ŁAWRYNOWICZ-JUST

Ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w 1998 r. (wówczas Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina). Laureatka Międzynarodowych Konkursów w Berlinie, Darmstadt i Sao Paulo. Jest jurorem konkursów pianistycznych w Polsce oraz m.in. w Chinach, Włoszech, Ukrainie, Hiszpanii, Austrii, Czechach, Niemczech i Rosji. Prowadziła kursy pianistyczne m.in w U.S.A (Jacobs School of Music w Bloomington, Indiana, Bard College, Nowy Jork), a także w Japonii, Chinach, Chorwacji, Niemczech, Austrii, Kirgistanie, Rosji i we Francji. Zajmuje się również szkoleniem kadry pedagogicznej w Polsce prowadząc seminaria i warsztaty pianistyczne w szkołach muzycznych w całej Polsce.
Od wielu lat jest także dyrektorem artystycznym Ogólnopolskich Warsztatów Pianistycznych w Krynicy Zdroju, wykładowcą Zimowej Akademii Muzyki w Lusławicach, Ogólnopolskich Metodycznych Warsztatów Pianistycznych w Łańcucie oraz Festiwalu Chopin- Górecki na UMFC w Warszawie. Profesor doktor habilitowany macierzystej uczelni. Jej wychowankowie są laureatami wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Za swoje osiągnięcia pedagogiczne Joanna Ławrynowicz-Just otrzymała kilkukrotnie Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, a także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nagrody Rektora UMFC oraz “Grand Prix” Rektora. W Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pełni funkcje: Od 2019 roku członek Rady Dyscypliny Artystycznej, od 2020 roku kierownik Katedry Fortepianu, od 2020 roku członek Rady Naukowej od 2024 Prorektor ds. zagranicznych.
Joanna Ławrynowicz-Just koncertowała w kilkudziesięciu krajach świata, może poszczycić się także bogatą działalnością fonograficzną. Dokonała ponad 40 nagrań płytowych dla Acte Préalable. Są to m.in.: komplet utworów solowych i kameralnych Chopina (jako pierwsza polska artystka), komplet utworów na skrzypce i fortepian, na fortepian solo oraz koncert fortepianowy Romualda Twardowskiego; komplet utworów kameralnych i koncertów fortepianowych Henryka Melcera; komplet dzieł solowych Józefa Deszczyńskiego, utwory fortepianowe i kameralne Władysława Żeleńskiego; komplet utworów kameralnych Józefa Elsnera; utwory kameralne Zygmunta Stojowskiego i Emanuela Kani. Większość utworów nagranych przez artystkę to światowe premiery fonograficzne. Jej płyty są wysoko cenione przez melomanów i krytyków, zdobywają świetne recenzje i nagrody w renomowanych magazynach muzycznych na całym świecie.