84. FESTIWAL MUSICA MODERNA
- 12
- grudnia 2024
MARTA ŚNIADY – INSTALACJA BODY X ULTRA
12 grudnia 2024, czwartek, godz. 10.00-18.00
Sala Konferencyjna Akademii Muzycznej w Łodzi, al. 1 Maja 4
wstęp wolny
- Marta Śniady – Body X Ultra – VR Edition
na 13 instrumentów, unikatowe szklane instrumenty, elektronikę, dźwięk w technologii Ambisonics oraz video VR 3D
Nagranie immersyjne, które pozwala na rozglądanie się w przestrzeni koncertowej za pomocą telefonu komórkowego lub okularów VR.
Geneza projektu wiąże się z utworem Body X Ultra – Glass Edition, którego premiera odbyła się 14 kwietnia 2024 roku w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu w ramach finałowego koncertu festiwalu Musica Polonica Nova. Kompozycja powstała we współpracy z artystką Kaliną Bańką-Kulką, autorką zaprojektowanych dla każdego z muzyków, inspirowanych wnętrzem ludzkiego ciała unikatowych szklanych instrumentów, będących jednocześnie dziełami sztuki. Podjęte działania artystyczne skłaniają do stawiania pytań o stopień ingerencji maszyn w ciało ludzkie oraz ich konsekwencje. Wykorzystanie delikatnej, transparentnej, szklanej materii pozostaje nie bez znaczenia i ma charakter symboliczny. Jego użycie nawiązuje do kruchości ludzkiego organizmu, często utajonych sygnałów, które wysyła ciało.
- wykonawcy – SoundCheck – New Music Ensemble
- dyrygent – Maciej Koczur
- dźwięk w formacie Ambisonics – Przemek Kunda i Ars Sonora Studio Jakub Garbacz przy wsparciu Vadima Radishevskiego
- obraz w 360 – 360crea ve.pl Jacek Flis
- światło – Bartek Lewandowski
Projekt sfinansowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy przez Unię Europejską Next Generation EU.
Nagranie zostało wyprodukowane przez działające przy Akademii Muzycznej w Łodzi
Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych OPERATIVA.
MARTA ŚNIADY
fot. Dariusz Kulesza
Kompozytorka urodzona w 1986 roku w Pabianicach, obecnie mieszka we Wrocławiu. Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Bronisława Kazimierza Przybylskiego (2010). Przez dwa lata kształciła się w ramach Podyplomowych Studiów Muzyki Filmowej, Komputerowej i Twórczości Audiowizualnej w Łodzi, a w 2019 ukończyła studia podyplomowe w The Royal Academy of Music w Aarhus (Dania) w klasie Simona Steen-Andersena i Nielsa Rønsholdta. Jej utwory były prezentowane w Polsce, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Szwecji i Danii, na festiwalach, takich jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova, Frau Musica (Nova), Sacrum Profanum, Pulsar, Klang, RAMA, Musica Estranha i Percussion Plus. Współpracowała z takimi zespołami, jak Kwartludium, EllettroVoce, Spółdzielnia Muzyczna, Orkiestra Muzyki Nowej, Ensemble Garage, Njyd, Hashtag Ensemble oraz Duo van Vliet. Jest autorką muzyki Instrumentalnej, scenicznej, elektroakustycznej; obecnie zajmuje się przede wszystkim muzyką audio-wideo. W 2013 roku zdobyła I nagrodę na XI Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego w Krakowie. W 2016 roku Polskie Radio zgłosiło kompozycję aer na klarnet/klarnet basowy i orkiestrę na 63. Międzynarodową Trybunę Kompozytorów. W 2017 roku została stypendystką programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce. W 2015 roku obroniła doktorat w zakresie kompozycji w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta.