SIDŁA
- 24
- marca 2025
suita jazzowa inspirowana powieścią kryminalną Grażyny Bacewicz
Koncert w ramach Święta Uczelni 2025
24 marca 2025, poniedziałek, godz. 18.00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a
wejściówki: 20 zł
w systemie KICKET
wykonawcy:
- Anna Rybacka – wokal I
- Karolina Cegłowska – wokal II
- Orkiestra Jazzowa Akademii Muzycznej w Łodzi
- Piotr Scholz – dyrygent
w programie:
- Piotr Scholz – Sidła
ANNA RYBACKA
Muzyk, psycholożka, badaczka i mama. Od dwunastu lat mieszka w Danii, gdzie studiowała muzykę improwizowaną, a obecnie prowadzi klinikę, i współtworzy zespoły, m.in. Marilyn Mazur’s NOW!, zespół wokalny GLAS, Tone Of Voice Orchestra, Nephilim Ensemble, Nick Martin Ensemble. Jako wokalistka Ania została nagrodzona na konkursach w Finlandii, Polsce, i Turcji. Swój pierwszy album Synaesthesia wydała w 2014 roku, jako część trio Sphere, w którym wokal jest jednym z instrumentów. Od 2015 roku pracuje zarówno nad tradycjami wokalnymi z całego świata, oraz spontaniczną, otwartą improwizacją wokalną z użyciem elektroniki. Nagrała dwa improwizowane albumy jako liderka: Havet (2017) ze szwedzką wokalistką Lo Ersare, oraz Voice’n’Drums (2018) z duńskim perkusistą Stefanem Pasborgiem. Gościnnie występuje na wielu nagraniach, a najnowsze publikacje, na których można ją usłyszeć, to albumy z zespołem wokalnym GLAS i Tone of Voice Orchestra (2021/2022).
KAROLINA CEGŁOWSKA
Wokalistka, autorka tekstów. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku wokalistyka estradowa. Wychowanka szkoły jazzowej w Lublinie. Współpracowała przy projektach związanych z muzyką w różnych stylach, m.in. przy koncertach gospelowych Briana Fentressa. Jej wielogatunkowa otwartość wokalna zaowocowała użyczeniem głosu do ścieżek dźwiękowych w etiudach filmowych Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej czy też do spektaklu teatralnego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Jak sama przyznaje – najbliższy jest jej jazz. W swoich utworach lubi poruszać się w różnych jego podgatunkach, szczególnie we współczesnym jazz-folku. W muzyce stawia przede wszystkim na siłę szczerych emocji.
ORKIESTRA JAZZOWA AKADEMII MUZYCZNEJ W ŁODZI
Rozpoczęła działalność w październiku 2017 roku. Pierwszy występ tej formacji odbył się w Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej w ramach cyklu koncertowego Estrada Młodych. Członkami zespołu są studenci specjalności jazzowych. Wspierają ich studenci Wydziału Wykonawstwa Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Łodzi. W czerwcu 2018 roku Orkiestra wzięła udział w 23. Big Band Festiwal w Nowym Tomyślu, zdobywając II nagrodę. Inicjatorem powstania orkiestry oraz jej pierwszym kierownikiem artystycznym był Jacek Namysłowski. Od 2021 roku jej kierownikiem artystycznym jest Piotr Scholz. Orkiestra Jazzowa skupia się na wykonawstwie współczesnej muzyki jazzowej, pracując nad własnym autorskim repertuarem oraz współpracując ze studentami klas kompozycji i aranżacji. Ponadto Orkiestra pracuje nad zgłębianiem filozofii conduction Lawrence’a D. „Butcha” Morrisa.
PIOTR SCHOLZ
Ukończył trzy specjalizacje na kierunku jazz i muzyka estradowa w dwóch uczelniach wyższych, poruszając tematykę współczesnego jazzu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, w której ukończył studia z gitary jazzowej (2015), kompozycji z aranżacją (2016) oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w której ukończył studia z prowadzenia zespołów jazzowych i muzyki rozrywkowej (2017). Ukończył studia stacjonarne III stopnia w dyscyplinie kompozycja w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2020). W 2021 roku uzyskał stopień doktora. Obecnie wykłada na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Łodzi w Instytucie Instrumentalistyki Jazzowej prowadząc zajęcia z propedeutyki aranżacji jazzowej oraz kompozycji i aranżacji. Jest kierownikiem artystycznym Orkiestry Jazzowej Akademii Muzycznej w Łodzi.
Piotr Scholz ma na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych, prowadzi działalność nagraniową, koncertową, naukową i kompozytorską. Jest aktywnym gitarzystą. Zajmuje się prowadzeniem zespołów, big-bandów. Wielokrotnie występował na jednej scenie z gwiazdami muzyki jazzowej takimi jak: Jean-Luc Ponty, Stanley Jordan, Tomeka Reid, William Lecomte, Caroline Davis, Leszek Możdżer, Włodek Pawlik, Anna Gadt czy Krzysztof Lenczowski. Współpracuje z Kasia Osterczy Trio oraz z zespołem KOS. Do jego autorskich projektów należą: Weezdob Collective, Piotr Scholz Sextet, Piotr Scholz Trio oraz Poznan Jazz Philharmonic Orchestra. Jest autorem publikacji dotyczących problematyki prowadzenia orkiestr jazzowych oraz wykorzystywania skal symetrycznych w improwizacji, kompozycji i aranżacji jazzowej. Jego dorobek artystyczny obejmuje liczne nagrody zdobyte na konkursach ogólnopolskich, jak i międzynarodowych, przyznane stypendia artystyczne oraz bogatą dyskografię. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć: Grand Prix na Jazz and Odrą Festival, Grand Prix na Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa, Grand Prix na Jazz Fruit - Mladi Ladi Jazz Festival w Pradze, Grand Prix na 18 Przeglądzie zespołów jazzowych i bluesowych w Gdyńskiego Sax Clubu, Grand Prix na Blue Note Competition, 1 i 3 miejsce na International Jazz Composition Contest w ramach Silesian Jazz Festival, Grand Prize oraz Special Prize (Special Mentioned) na ISAC International Popular Music Composition Competition, Stypendium Artystyczne Miasta Poznania oraz Stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wydanie albumu Piotr Scholz: Suite the Road oraz Piotr Scholz: Birds from another planet.