Międzynarodowa Konferencja EUROPEANA 2025 – PRESERVE, PROTECT, REUSE
11-12 czerwca 2025, Warszawa
W imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (gospodarz wydarzenia) zachęcamy do udziału w Międzynarodowej Konferencji Europeana 2025 – Preserve, Protect, Reuse, która odbędzie się w dniach 11-12 czerwca 2025 roku w Warszawie. Wydarzenie jest jednym z wielu działań promujących kandydaturę Polski do Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Konferencja Europeana jest skierowana do sektora kultury, gromadząc wybitnych ekspertów, badaczy oraz przedstawicieli instytucji kultury. Podczas konferencji uczestnicy będą dyskutować o trendach, wyzwaniach i przyszłości digitalizacji oraz udostępniania dziedzictwa kulturowego w sieci. Tegoroczna edycja skoncentruje się na tematach związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego przed zagrożeniami poprzez digitalizację i zastosowanie nowych technologii, a także cyberbezpieczeństwie oraz ponownym wykorzystaniu cyfrowych zasobów kulturowych. Szczególna uwaga zostanie poświęcona wspólnej europejskiej przestrzeni danych na potrzeby dziedzictwa kulturowego, bazującej na zasobach portalu Europeana oraz innych kluczowych inicjatywach europejskich, takich jak Chmura dla Dziedzictwa Kulturowego.
W ramach ogłoszonego naboru można zgłaszać propozycje wystąpień wpisujących się w trzy główne motywy konferencji: zachowanie, ochrona i ponowne wykorzystanie cyfrowego dziedzictwa. Wśród proponowanych tematów znajdują się m.in.:
- zrównoważone metody ochrony dziedzictwa kulturowego,
- współpraca w zakresie łączenia danych z różnych sektorów i branż w celu ich długoterminowej archiwizacji i ochrony,
- wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań, technologii cyfrowych (m.in. sztucznej inteligencji i technologii 3D) do ochrony dziedzictwa, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa zagrożonego przez zmiany klimatu, konflikty zbrojne, nielegalny handel,
- cyberbezpieczeństwo instytucji dziedzictwa kulturowego oraz infrastruktury danych,
- wykorzystanie zasobów kultury (udostępnianych m.in. we wspólnej europejskiej przestrzeni danych na potrzeby dziedzictwa kulturowego - Europeanie) w edukacji, nauce i sektorze kreatywnym.
Wystąpienia mogą przyjąć formę m.in. wykładu, warsztatu lub wystąpienia typu lightning talk. Wszystkie prezentacje będą prowadzone w języku angielskim.
Więcej informacji na temat zgłaszania propozycji wystąpień (w tym formularz zgłoszeniowy) oraz warunków udziału w konferencji w roli prelegenta można znaleźć na stronie Europeana Call for Proposals.
Europeana Call for Proposals
Termin nadsyłania zgłoszeń: 4 marca 2025.
Europeana PRO