III Międzynarodowy Konkurs Fletowy dla Studentów im. Eugeniusza Towarnickiego
III edycja Międzynarodowego Konkursu Fletowego dla Studentów im. Eugeniusza Towarnickiego, organizowana jest przez Akademię Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Współorganizatorami Konkursu są: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Konkurs odbędzie się w dniach 4-7 listopada 2025 roku w zabytkowej siedzibie Akademii Muzycznej w Łodzi – Pałacu Karola Poznańskiego.
Konkurs przeznaczony jest dla studentek lub studentów studiów licencjackich i magisterskich klas fletu wszystkich narodowości, którzy w momencie rozpoczęcia konkursu nie ukończyli 25 roku życia, oraz dla utalentowanych uczniów szkół średnich spełniających wymagania konkursowe / programowe. Osoby, które nie ukończyły 18-tego roku życia, mogą wziąć udział w Konkursie za pisemną zgodą przedstawiciela ustawowego.
Celem Konkursu jest:
- podniesienie poziomu kształcenia w zakresie warsztatu gry na flecie;
- propagowanie muzyki na flet solo oraz kameralnej w tym najnowszej twórczości polskich i zagranicznych kompozytorów;
- podniesienie poziomu kształcenia artystycznego w muzycznych uczelniach wyższych w zakresie prezentacji utworów na flet solo oraz na flet i fortepian;
- przegląd ogólnopolskiego i zagranicznego poziomu nauczania w muzycznych uczelniach wyższych;
- konfrontacja osiągnięć studentek lub studentów;
- popularyzacja fletu poprzecznego poprzez spotkanie młodych instrumentalistów wielu narodowości i współzawodnictwo w ramach konkursu;
- wyłonienie najzdolniejszych młodych instrumentalistów;
- wymiana doświadczeń uczestników Konkursu w zakresie gry na flecie;
- poszerzenie repertuaru na flet solo;
- poszukiwanie nowych form promocji Polski oraz utrwalenie pozycji fletu jako muzycznej wizytówki Polski.
Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane będą do 23 czerwca 2025 roku za pomocą formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie www.towarnickicompetition.pl (od 23 kwietnia 2025 roku).
WARUNKI UCZESTNICTWA
REGULAMIN KONKURSU
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
OPŁATA KONKURSOWA
- 400 PLN dla osób studiujących/uczących się w uczelniach/szkołach z siedzibą w Polsce
- 100 EURO dla osób studiujących/ uczących się w uczelniach/szkołach zagranicznych
Opłatę należy wpłacić na konto:
Bank PEKAO SA
IBAN PL 97 1240 3028 1111 0000 2822 1999
SWIFT/BIC PKOPPLPW
z dopiskiem: Imię i Nazwisko – Konkurs E. Towarnickiego
Wszystkie koszty bankowe powinny być pokryte przez wpłacającego. W przypadku rezygnacji z udziału w Konkursie wpisowe nie będzie zwracane.
Opłata nie obejmuje kosztów zakwaterowania i wyżywienia.
PATRON KONKURSU
Eugeniusz Michał Towarnicki
Urodził się 4.01.1904 roku w Kołomyi (teren dzisiejszej Ukrainy). Zmarł w Krakowie 19.03.1971 roku.
W latach 1917-1920 uczeń Średniej Szkoły Handlowej we Lwowie. Po jej ukończeniu rozpoczął studia w lwowskim Konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego. Ukończył studia w roku 1927 w klasie A. Spata i St. Szera. W tym samym roku odbył studia uzupełniające u M. Moyse’a w Paryżu. Od 1928 roku flecista Orkiestry Teatrów Miejskich (Teatr Wielki i Teatr Nowości) we Lwowie. W latach 1933-1939 prowadził klasę fletu w Konserwatorium PTM. W roku 1938 został zaangażowany jako flecista do Orkiestry Polskiego Radia we Lwowie pod dyrekcją T. Seredyńskiego. W 1939 roku gdy wybuchła II wojna światowa, powołany do wojska, następnie ewakuowany do Rumunii skąd trafił w 1940 roku do Francji gdzie utworzono I Dywizję Grenadierów. W czerwcu 1940 roku w bitwie pod Lagarde formacja przestała istnieć i Towarnicki niestety trafił do obozu jenieckiego a następnie obozu koncentracyjnego w którym był uwięziony do 1945 roku. W 1947 roku rozpoczął pracę jako I flecista w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, gdzie koncertował do 1970 roku jako solista oraz kameralista a także dokonał licznych nagrań. Od 1947 roku był nauczycielem fletu w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej im. W. Żeleńskiego w Krakowie.
Oprócz pracy jako muzyk i pedagog stworzył ważne podręczniki, które stanowiły w Polsce po II wojnie światowej przełom w nauczaniu gry na flecie: Szkoła na flet – tom I, II, III (1955-1962) oraz Studium techniki na małym flecie (1966). Dało to szansę uczącym się gry na poznanie ćwiczeń dawnych mistrzów oraz literatury dotąd niedostępnej lub całkiem nowej, skomponowanej przez współcześnie żyjących kompozytorów. Ostatnią publikacją była praca zbiorowa Flet od A do Z (1977).
Sebastian Łukaszewski
Solista orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu, mający w swoim dorobku znaczącą ilość koncertów, przedstawień kameralnych oraz premier baletowych, operowych, operetkowych i musicalowych. Artysta ma na swoim koncie współpracę z Operą na Zamku w Szczecinie, Operą Wrocławską, Operą Nova, Filharmonią Poznańską, Warmińsko-Mazurską, Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Występował w większości krajów europejskich z takimi tytułami jak m.in.: Der Rosenkavalier, Gala „Arena di Verona”, Verdi-Gala, Strauss-Gala, Verdi-Requiem, Tosca, La Boheme, Aida, Carmen, Nabucco, Hänsel und Gretel, Carmina Burana oraz wiele innych. Oprócz artystycznej pracy twórczej, flecista fascynuje się historią, architekturą i poszukiwaniami muzycznymi realizując pomysł napisania biografii znanego poznańskiego flecisty i pedagoga - prof. Augustyna Boczka.
WSPÓŁORGANIZATORZY KONKURSU
NAGRODY
w kategorii: studentka lub student studiów licencjackich
- I Nagroda – 5000 PLN
- II Nagroda – 2500 PLN
- III Nagroda – 1500 PLN
- Wyróżnienia – 1000 PLN
w kategorii: studentka lub student studiów magisterskich
- I Nagroda – 5000 PLN
- II Nagroda – 2500 PLN
- III Nagroda – 1500 PLN
- Wyróżnienia – 1000 PLN