KUŹNIA TALENTÓW
Mistrzowskie kursy akordeonowe dla uczniów szkół muzycznych II stopnia i studentów
24-26 maja 2024, piątek – niedziela
Pałac Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Gdańska 32
Regionalny Ośrodek Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej, al. 1 Maja 4
kurs bezpłatny
prowadzący:
- prof. dr hab. Zbigniew Ignaczewski
- dr Eneasz Kubit
- mgr Aleksander Stachowski
w programie:
m.in. indywidualne lekcje mistrzowskie oraz koncerty
koncerty z udziałem uczestników i wykładowców
- 25 maja 2024, sobota, godz. 17.30
Sala Balowa, Pałac Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Gdańska 32
Zapisy do 17 maja 2024 pod adresem:
Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 501 747 382 (Aleksander Stachowski)
ZBIGNIEW IGNACZEWSKI
fot. Dagmara Hendzlik, Adam Słowikowski
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie akordeonu prof. dr. hab. Bogdana Dowlasza, dyplom z wyróżnieniem (1988). Od 1993 roku jest zatrudniony w macierzystej Alma Mater, gdzie od 2002 roku prowadzi klasę akordeonu. Od 1992 roku pracuje w charakterze nauczyciela gry na akordeonie w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Tytuł profesora sztuk muzycznych otrzymał w 2014 roku.
Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi instytucjami kulturalnymi. W swoim dorobku posiada wiele koncertów w charakterze solisty i kameralisty, prawykonań utworów akordeonowych solowych i kameralnych kompozytorów polskich i niemieckich, nagrań zarejestrowanych na nośnikach elektronicznych (CD), nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki teatralnej i filmowej. Koncertował w Polsce i za granicą. W roku 1999 otrzymał nagrodę Jury „European Short Film Promotion Prize of the Wünstenrot Stiftung” za muzykę (Promotion Prize for best Music) do filmu „Jakub”, reż. Adam Guziński, podczas Filmfest Ludwigsburg Stuttgart, Niemcy. Jest zapraszany do prowadzenia wykładów i zajęć podczas kursów muzycznych w Polsce oraz w ramach współpracy międzynarodowej za granicą (Chorwacja, Italia, Litwa, Niemcy, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria).
Jego wychowankowie osiągają wiele sukcesów na konkursach akordeonowych międzynarodowych i ogólnopolskich w kategoriach solistycznych i kameralnych, między innymi w: Polsce, Austrii, Belgii, Białorusi, Chorwacji, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Italii, Litwie, Niemczech, Słowacji, Słowenii i Szwajcarii. Są stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego. On sam uczestniczył w wielu konkursach krajowych i międzynarodowych jako członek jury.
Za swoją pracę otrzymał nagrody, odznaczenia i dyplomy, między innymi: Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Wojewody Łódzkiego, Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, Rektora Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, Jury II Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Popradzie (Słowacja) dla najlepszego pedagoga, Jury III Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych Sanok’98 za szczególne osiągnięcia pedagogiczne oraz Organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu za wybitne osiągnięcia i sukcesy w pracy dydaktycznej.
ENEASZ KUBIT
fot. Dagmara Hendzlik, Adam Słowikowski
Urodził się 9 marca 1983 r. Jest absolwentem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu w klasie akordeonu mgr. Stanisława Kucaba oraz w klasie trąbki mgr. Franciszka Lotycza. W 2007 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie akordeonu prof. Bogdana Dowlasza. Od 2007 roku jest zatrudniony w macierzystej Uczelni, obecnie na stanowisku adiunkta. W 2013 roku uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej.
Jest laureatem nagród i wyróżnień konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, odbywających się m.in. w: Klingenthal (Niemcy), Castelfidardo, Pianello val Tidone (Włochy), Poprad (Słowacja), Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), Kijów (Ukraina), Warszawa, Kraków, Przemyśl, Czechowice-Dziedzice, Sanok, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Kultury Polskiej, Prezesa Rady Ministrów. Jest laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.
Dokonał licznych prawykonań. Do najważniejszych należą kompozycje Hanny Kulenty i Artura Zagajewskiego.
W swoim dorobku artystycznym posiada szereg koncertów i recitali, zarówno solowych, jak i kameralnych. Brał udział w licznych festiwalach, m. in.: Musica Polonica Nova, Sacrum Profanum, Dniach Muzyki Nowej, Toonzetters w Muziekgebouw aan’t IJ (Holandia), Schiermonnikoog Music Festival (Holandia), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej GAIDA (Litwa), Jesiennym Festiwalu Muzycznym Alkagran w Czechowicach-Dziedzicach, Ogólnopolskim Festiwalu Tydzień Talentów w Tarnowie.
W 2017 roku brał udział w koncercie inaugurującym 60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.
Koncertuje na włoskim instrumencie firmy Bugari Armando – model Bayan Selecta oraz jest pomysłodawcą pierwszego w Polsce akordeonu ćwierćtonowego.
ALEKSANDER STACHOWSKI
fot. Dagmara Hendzlik, Adam Słowikowski
Urodził się dnia 9 grudnia 1995 r. w Łodzi. Naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 7 lat w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, w klasie akordeonu prof. dr. hab. Zbigniewa Ignaczewskiego. Szkołę Muzyczną II stopnia ukończył z wyróżnieniem w 2014 roku. W 2019 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie akordeonu prof. dra hab. Zbigniewa Ignaczewskiego. Od roku 2004 prowadzi działalność artystyczną jako solista i kameralista (m.in. w zespole ALDO DUO z klarnecistą Dominikiem Domińczakiem, w Skibiński&Stachowski Duo ze skrzypkiem Bartoszem Skibińskim czy Koren&Stachowski Duo z saksofonistą Domenem Korenem), występując na terenie naszego kraju i poza jego granicami. Wielokrotnie występował jako solista z orkiestrami w Polsce oraz za granicą (m.in. w Niemczech, Serbii, na Litwie). W roku 2016 uczestniczył w programie wymiany studenckiej Erasmus+ w The Sibelius Academy of Music w Helsinkach (Finlandia) w klasie prof. Mattiego Rantanena. Od roku 2019 jest zatrudniony w swojej Alma Mater na stanowisku asystenta w Katedrze Akordeonu, Gitary i Harfy.
Aleksander Stachowski jest laureatem wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich m. in.: w Austrii, Belgii, Białorusi, Chorwacji, Finlandii, Francji, Litwie, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii i Włoszech. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych pedagogów, m.in.: prof. prof. Klaudiusza Barana, Bogdana Dowlasza, Geira Draugsvola, Frode Haltliego, Stefana Hussonga, Borisa Lenko, Mikko Luomy, Jerzego Mądrawskiego, Mie Miki, Krzysztofa Olczaka, Janusza Patera, Matti Rantanena, Elżbiety Rosińskiej, Wiaczeslawa Siemionowa, Grzegorza Stopy, Elwiry Śliwkiewicz-Cisak, Mikki Väyrynena, Xiao Cing Cao. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele koncertów w kraju i za granicą oraz nagrania dla polskiego Radia i Telewizji. Otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska w roku 2013 oraz został laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w latach 2014, 2015, 2016, 2018. W latach 2008, 2009, 2016 i 2019 otrzymał Stypendia Marszałka Województwa Łódzkiego za szczególne osiągnięcia artystyczne. W latach 2005-2019 brał udział w blisko 60 konkursach, zdobywając ponad 60 nagród i wyróżnień (w tym 41 pierwszych, 8 Grand Prix i 4 Nagrody Specjalne).