dr Aleksandra DEMOWSKA-MADEJSKA
Jest doktorem sztuk muzycznych. Ukończyła studia doktoranckie w klasie altówki prof. J. Kukuły-Kopczyńskiej w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Studia magisterskie i staż artystyczny ukończyła w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie prof. M. Marczyka oraz prof. P. Reicherta. Studiowała również w Royal Flemish Conservatoire w Antwerpii w klasie profesora L. De Neve.
Od 2022 roku jest pracownikiem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, a od 2023 roku współkieruje Społeczną Instytucją Kultury – Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab w Warszawie.
Otrzymała stypendia MKiDN (2019 i 2020) oraz ZAIKS (2022).
Jest laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Polskiej im. Z. Friemanna w Bydgoszczy, konkursu „Grand Prize Vrituoso” w Salzburgu, festiwalu Kammermusikfestival „Allegro Vivo” w Horn, finalistką „10 Concorso Internazionale di Musica da Camera Gaetano Zinetti” w Weronie.
Jako muzyk solista występowała m.in. na takich festiwalach jak: 14th Svatováclavský Hudební Festival, 5 Prague Clarinet Days, 10 Dni H. Góreckiego w Katowicach, 43 „Wieczory u Telemanna”, 37 Warszawskie Spotkania Muzyczne w Warszawie czy 5 Festiwal Clarimania we Wrocławiu.
Swoje koncerty podwójne dedykowali jej: Paweł Łukaszewski, Wojciech Błażejczyk, Weronika Ratusińska-Zamuszko, Artur Kroschel, Dawid Pajdzik.
Prawykonała ponad 40 dzieł solowych i kameralnych, a jej główną specjalizacją jest muzyka najnowsza.
Grała jako solistka z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii w Gorzowie, Radomską Orkiestrą Kameralną, Sinfonią Iuventus, Śląską Orkiestrą Kameralną, czy Orkiestrą InterCamerata.
Wchodziła w skład takich orkiestr jak European Union Youth Orchestra (2005) oraz Orkiestra Sinfonia Iuventus (2008-2013). Od początku istnienia zespołu (2013), jest członkinią zespołu muzyki nowej Hashtag Ensemble.
W 2023 płyta z jej kameralnym udziałem otrzymała nagrodę Fryderyki. W 2020 otrzymała Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2022 roku złotą odznakę Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.
Prowadziła wykłady w Królewskiej Akademii Sztuki w Phnom Penh (2016) oraz wykłady w ramach kursów mistrzowskich dla kompozytorów „Synthetis” w Radziejowicach (2019). Jej artykuły ukazały się w pismach Scontri (7/2023), Notes Muzyczny (17/2022), Vademecum artysty. Muzyka i taniec (2018) oraz na portalu Meakultura.
Od 2015 roku jest Sekretarzem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, a od 2017 Wiceprezesem Fundacji Sfera Harmonii.
WIĘCEJ INFORMACJI