prof. dr hab. Dariusz MIKULSKI
Profesjonalizm Dariusza Mikulskiego przejawia się w działalności artystycznej i dydaktycznej, opartej o gruntowne wykształcenie muzyczne w Polsce (Akademia Muzyczna w Łodzi, studia instrumentalne z wyróżnieniem, doktorat w roku 2002, habilitacja w roku 2014), Niemczech (Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, waltornia prof. Radovan Vlatkovic i dyrygentura prof. Thomas Ungar) i Austrii (Universität Mozarteum Salzburg, waltornia prof. Radovan Vlatkovic i dyrygentura prof. Nicolaus Harnoncourt), jak również bogate doświadczenie estradowe.
Jest cenionym wykładowcą na wielu Międzynarodowych Warsztatach Muzycznych - prowadził kursy mistrzowskie w zakresie gry na waltorni i dyrygentury w Akademiach Muzycznych w Polsce, Niemczech, USA, Japonii, Chinach, Grecji, Tajlandii, Rosji, Kazachstanu, Meksyku, Brazylii, Chile, Urugwaju i innych.
Dariusz Mikulski brał udział w pracach JURY na wielu renomowanych konkursach muzycznych.
W roku 2008 uzupełnił swoje wykształcenie o dyplom Podyplomowych Studiów Menedżerskich dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Dariusz Mikulski jest profesorem Akademii Muzycznej w Łodzi i World Brass Association; profesorem gościnnym Kazakh National University w Astanie, Mahidol University w Bangkoku i University of Manaus w Brazylii; dyrygentem Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu i Opery Wrocławskiej; dyrektorem naczelnym i artystycznym Orkiestry Sinfonia Masovia i Vienna Royal Artist Orchestra; dyrygentem gościnnym Thailand Philharmonic Orchestra w Bangkoku; dyrektorem biura koncertowego i agencji artystycznej MEETMIKULSKI w Berlinie; Prezesem Fundacji MikulskiART wspierającej rozwój kultury, sztuki i nauki.
W latach 2005-2010 pełnił funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.
Na stałe mieszkający w Berlinie i Łodzi, współpracuje z renomowanymi orkiestrami w Polsce i za granicą. Zaliczyć do nich można: NDR Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks, Orchester der Deutschen Oper Berlin, Wiener Kammerorchester, Thailand Philharmonic, Philharmonie der Nationen, Orkiestry Symfoniczne Filharmonii Poznańskiej, Łodzkiej, Bałtyckiej, Filharmonia Lwowska, Filharmonia w Irkucku, Berliner Sinfoniker, Stuttgarter Kammerorchester i inne.
Dariusz Mikulski jest laureatem prestiżowych nagród na konkursach muzycznych – począwszy od ogólnopolskich w Częstochowie, Gdańsku i Łodzi do tak renomowanych jak „Praska Wiosna“, „Peter-Damm Wettbewerb“, „Internationalen Hornwettbewerbs in Toulon“, „Internationalen Instrumentalwettbewerb, Marktneunkirchen“, „Muzyczne Orły” i innych. Dokonał wielu nagrań płytowych z muzyką waltorniową dla takich wytwórni jak ZYX, GENUIN i CONCORNO, przedstawiając dzieła muzyki waltorniowej i orkiestrowej w tym jemu dedykowane.
Prof. Dariusz Mikulski w roku 1999 rozpoczął działalność biura koncertowego, agencji artystycznej i reklamowej CONCORNO Kulturmanagement w Stuttgarcie a następnie MEETMIKULSKI w Berlinie, zajmującej się m. in. promocją kultury. Współpracując z Polskimi Konsulatami Generalnymi w Berlinie, Monachium i Hamburgu i Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie prezentował w Niemczech takich polskich artystów jak Leszek Możdżer, Anna Maria Jopek, Filharmonia Sudecka, Poznańska, Pomorska, Łódzka, Teatr Wielki w Łodzi, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk i innych.
Jako dyrygent prezentuje szeroki repertuar. Oprócz symfonicznych „klasyków“ z upodobaniem oddaje się również operowej twórczości Mozarta, Rossiniego, Verdiego czy Pucciniego. W jego repertuarze znajdują się takie opery jak „Wesele Figara“, „Don Giovanni“, „Cosi fan Tutte“, „La Clemenza di Tito“, „Czarodziejski Flet“, „Cyrulik Sewilski“, „La Traviata“, „Tosca“, „Aida” i inne.
Prof. Dariusz Mikulski za działalność artystyczną, jako jeden z najmłodszych w historii polskiej kultury, został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 roku odznaczeniem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis“ oraz Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego „Za Szczególne Zasługi w Propagowaniu Kultury”. W roku 2011 otrzymał „Srebrny Medal Miasta Berlina” za „Zasługi w Propagowaniu Kultury w Berlinie”.
Znajomość języków w mowie i piśmie: polski, niemiecki, angielski, rosyjski, włoski.
Wybrane strony internetowe:
mikulski.me
meetmikulski.com
sinfoniamasovia.pl
mikulskiart.com
Wybrane serwisy społecznościowe:
facebook.com
YouTube
Wybrane osiągnięcia artystyczne lub naukowo-artystyczne po 1.01.2022.
-
6.01.2023 Warszawa, Terminal Kultury Gocław, „Wiedeński Koncert Noworoczny”
Orkiestra Sinfonia Masovia
Dariusz Mikulski – dyrygent
Aleksandra Gudzio – mezzosopran
Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak – mezzosopran
Tomasz Janczak – tenorLink do wydarzenia
-
Cykl koncertów „Mistrzowie Pianistyki w Terminalu Kultury Gocław w Warszawie”
Dariusz Mikulski – organizator i dyrektor artystyczny cyklu
29.03.2023 – Antonio Di Cristofano
14.04.2023 – Sandra Landini i Francesca Amato
16.05.2023 – Pietro Bonfilio i Aleksandra Gudzio
6.06.2023 – Valerio PremurosoLink do wydarzenia
-
„Waltorniowy Kurs Mistrzowski”
Dariusz Mikulski – współorganizator i dyrektor artystyczny cyklu
5-8.07.2023 – Akademia Muzyczna w Łodzi (Polska)
30.07-6.08.2023 – Lanzarote (Hiszpania)
6-13.08.2023 – Bayreuth (Niemcy)Link do wydarzenia
-
„MikulskiART Opera Academy Pabianice 2023”
Dariusz Mikulski - organizator i dyrektor artystyczny Akademii
17.23.09.2023 – Aflopa Art, Pabianice (Polska)
MIKULSKIART OPERA ACADEMY to kursy mistrzowskie dla śpiewaków, które oferują uczestnikom indywidualnym oraz istniejącym zespołom wokalnym możliwość intensywnego przygotowania recitali koncertowych, konkursów, przesłuchań czy egzaminów lub po prostu przygotowania dowolnego programu.
Profesjonalni śpiewacy, studenci, uczniowie szkół muzycznych, zespoły wokalne a także nauczyciele śpiewu mają możliwość obserwacji, wspólnej pracy i wymiany doświadczeń z najwybitniejszymi pedagogami sztuki wokalnej. Indywidualna pomoc dydaktyczna, muzyczna i metodyczna stanowi bazę do ich dalszego rozwoju zarówno na poziomie technicznym, metodycznym, muzycznym jak i artystyczno-interpretatorskim.Link do wydarzenia