prof. dr hab. Sławomir CICHOR
Wykształcenie:
- 1997-2002 – studia magisterskie w klasie trąbki prof. Igora Cecocho w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem)
- 2003-2005 – studia podyplomowe w klasie trąbki prof. Igora Cecocho w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu
Zatrudnienie:
- 2000-2001 – Akademia Muzyczna we Wrocławiu – wykładowca
- 2001-2002 – Akademia Muzyczna we Wrocławiu – asystent stażysta
- 2002-2006 – Akademia Muzyczna we Wrocławiu – asystent
- 2002-2003 – PSM I i II st. w Lesznie – nauczyciel stażysta
- 2006-2010 – Akademia Muzyczna w Łodzi – asystent
- 2010-2019 – Akademia Muzyczna w Łodzi – adiunkt
- 2019 – nadal – Akademia Muzyczna w Łodzi – profesor uczelni
- 1999-1999 – Polish Festival Orchestra – muzyk I głos
- 2000-2001 – Filharmonia Wrocławska – muzyk II głos
- 2001-2003 – Sinfonia Varsovia – muzyk I głos (stała współpraca)
- 2001-2003 – Warszawska Opera Kameralna – muzyk II głos (stała współpraca)
- 2003-2004 – Filharmonia Narodowa w Warszawie – muzyk II głos
- 2004-2010 – Filharmonia Narodowa w Warszawie – muzyk I głos
- 2011 – nadal – Filharmonia Łódzka – muzyk I głos
- 2018-2019 – Opera Królewska w Brukseli – muzyk I głos (stała współpraca)
Działalność artystyczna:
Sławomir Cichor jako solista występował w Polsce, Australii, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Niemczech, Słowacji i USA. Dokonał premierowych wykonań z orkiestrą Koncertu na 2 trąbki Brendana Collinsa, Koncertu na trąbkę Krzysztofa Grzeszczaka oraz premierowego wykonania Koncertu na trąbkę i kwartet smyczkowy Artura Banaszkiewicza. Jest ponadto prawykonawcą ponad 30 utworów solowych i kameralnych. Jego głównym przedmiotem zainteresowania jest muzyka współczesna, jednak występował także z orkiestrami wykonując utwory Haydna, Hummla, Haendla, Vivaldiego i 2 Koncert Brandenburski Bacha. W 2021 roku wziął udział jako solista w Pierwszej trasie symfonicznej Narodowej Orkiestry Dętej występując na estradach sal filharmonicznych w Gdańsku, Łodzi, Szczecinie i Wrocławiu. W latach 2013, 2021 i 2023 znalazł się w prestiżowym gronie solistów występujących w ramach dorocznych konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Trębaczy ITG w USA. W 2014 r. nagrał i wydał bardzo dobrze przyjętą przez krytykę muzyczną płytę solową – Trumpet Song (DUX 1109).
Działalność kameralna Sławomira Cichora obejmuje występy w zespołach Wratislavia Trumpet Consort i Varsovia Brass, współpracę z organistami i pianistami oraz udział w projektach międzynarodowych „Drum & Brass” i „4 Pipes”. Najbardziej interesujący jest tworzony z hiszpańskim wirtuozem – Jose Chaferem duet Monochromatic Duo.
W ramach tego projektu artyści w ostatnich latach koncertowali w Polsce, Australii, Hiszpanii i USA. Zapis ich wspólnej działalności można odnaleźć m.in. na płytach CD pt. „Textures” oraz Monochromatic Duo – „One to One” nagrodzonych Srebrnym Medalem Global Music Award.
Sławomir Cichor od kilkunastu lat zajmuje się wykonawstwem muzyki dawnej na historycznej trąbce. W ramach projektu Kapela Jasnogórska dokonał wielu premierowych nagrań muzyki kompozytorów polskich.
Projekty w ramach parametryzacji:
- Recital na Międzynarodowej Konferencji ITG w Minneapolis 3.06.2023 SLAWOMIR CICHOR | International Trumpet Guild Conference (itgconference.org)
- Koncert z orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej 25.11.2023 FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA W KIELCACH (filharmonia.kielce.pl)
- Koncert z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej KONCERT SYMFONICZNY | Filharmonia Łódzka (filharmonia.lodz.pl)
- Wydanie 20 Duetów dla dzieci i młodzieży
Sławomir Cichor, 20 Duetów Trąbkowych Dla Dzieci i Młodzieży (pwm.com.pl)
Działalność naukowa:
Działalność naukowa Sławomira Cichora od lat związana jest z Akademią Muzyczną w Łodzi, gdzie obecnie jest zatrudniony na stanowisku profesora uczelni. Artysta wykłada również na wielu kursach w Polsce i zagranicą. Pracuje w jury konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych (m. in. 2nd Theo Charlier Trumpet Competition In Namur). Jest autorem kompozycji na trąbkę i zespoły trąbkowe. Jego utwory wykonywane były na festiwalach w Polsce i zagranicą (Antwerpia, Bruksela, Enschede, Detroit, Murcja, Nowy Jork, Grand Rapids). Część kompozycji została wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie oraz Hickman Music.
Działalność administracyjno-organizacyjna:
Jako animator kultury jest pomysłodawcą i organizatorem festiwalu „Muzyczne Lato w Gostyninie”, dwóch edycji Międzynarodowej Konferencji Trębaczy w Łodzi oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Sympozjum „Sztuka wykonawstwa partii orkiestrowych”. W latach 2015-2018 piastował stanowisko vice-przewodniczącego organizacji World Trumpet Society zrzeszającej trębaczy z całego świata, gdzie obecnie jest członkiem zarządu.