11. AŻ Festiwal
- 22
- listopada 2023
Krystyna Prońko
& Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi
22 listopada 2023, środa, godz. 18.00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a
bilety: 60 zł, 40 zł
w systemie KICKET
wykonawcy:
- Krystyna Prońko – wokal
- Jacek Delong – saksofon sopranowy
- Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi
- Jakub Raczyński – kierownictwo artystyczne
program:
- Peacock dance (muz. Jakub Raczyński)
- Deszcz w Cisnej (muz. Jacek Mikuła, sł. Bogdan Olewicz)
- Trafić w czas (muz. Janusz Koman, sł. Bogdan Olewicz)
- Dążenie (muz. i sł. Tomasz Furmanek)
- Oszuści (muz. Bartosz Grzybowski, sł. Łukasz Stasiak)
- Z samotności (muz. Krystyna Prońko, sł. Andrzej Mogielnicki)
- Girl from Ipanema, Misty (muz. Antonio Carlos Jobim, sł. oryginalne Vincius De Moraes, sł. angielskie Norman Gimbel)
- QuyawiaQ (muz. Jakub Raczyński)
- Odbicie (muz. Jakub Raczyński)
- Polarowy bluz (Tribute to T. Monk) (muz. Jakub Raczyński)
- Autumn Leaves (muz. Joseph Kosma, sł. angielskie Johnny Mercer, sł. polskie Jeremi Przybora)
- Uratuj mnie, uratuj siebie (muz. Krystyna Prońko, sł. Marek Gast)
- Małe tęsknoty (muz. Wojciech Trzciński, sł. Andrzej Mogielnicki)
- Jesteś lekiem na całe zło (muz. Marek Stefankiewicz, sł. Bogdan Olewicz)
KRYSTYNA PROŃKO
Niekwestionowana ikona polskiej sceny artystycznej; utalentowana piosenkarka, która odebrała staranne wykształcenie muzyczne – jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
Działalność artystyczną rozpoczęła od rodzinnego zespołu Refleks, w którym grali jej bracia – Piotr na saksofonie i Wojciech na gitarze basowej oraz koledzy z Gorzowa Wielkopolskiego. Zespół otrzymał nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu w 1968 i 1969 roku. Rok później otrzymała zaproszenie do chórku towarzyszącemu Czesławowi Niemenowi, a potem kolejno śpiewała w chórkach z zespołem Skaldowie i Czerwone Gitary.
Jako solistka współpracowała z Januszem Komanem i zespołem Koman Band, z Big Bandem Guntera Golasha w Berlinie, Big Bandem Gustava Broma oraz Orkiestrą Studia Jazzowego Polskiego Radia w Warszawie. Występowała na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. w Sopocie i na Jazz Jamboree, odbyła liczne trasy koncertowe w kraju i za granicą. Jest wielokrotną laureatką Festiwalu Piosenki w Opolu, gdzie odsłoniła w 2021 roku swoją gwiazdę w Alei Gwiazd. W latach 90. prowadziła autorskie audycje radiowe i telewizyjne.
W swojej bogatej dyskografii ma dwie złote płyty, a w swym dorobku niezaprzeczalne polskie hity: Deszcz w Cisnej, Jesteś lekiem na całe zło, Małe tęsknoty, Złość, Poranne łzy czy Papierowe ptaki. Z równą łatwością śpiewa pop jak i standardy jazzowe. Na pytanie: jak by określiła muzykę, którą wykonuje – odpowiada: „…ani to pop, ani rock, ani to jazz, ani piosenka literacka. Moje śpiewanie i piosenki to po prostu współczesna muzyka rozrywkowa. A jeśli ktoś koniecznie chce to szufladkować, to niech nazywa to styl jazzy (nie mylić z jazzem) Krystyny Prońko”. Piosenkarka lubi mieszać ze sobą gatunki muzyczne, czego wyrazem jest płyta Lubię…Specjalne okazje… wydana w 2020 roku z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej. Aktualnie koncertuje w trio lub z pięcioosobowym zespołem muzyków, jak również śpiewa z towarzyszeniem Big Bandów.
Krystyna Prońko w 2008 roku została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
BIG BAND Akademii Muzycznej w Łodzi
Akademicki Big Band to zespół, który od ponad 25 lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Łodzi. Został założony w 1997 roku, a jego liderem do 2022 roku był ceniony saksofonista i klarnecista Jacek Delong. Aktualnie zespół prowadzi Jakub Raczyński, saksofonista, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach.
Praca w Big Bandzie to dla studentów cenna możliwość uzupełnienia klasycznego wykształcenia o praktyczne umiejętności wykonywania muzyki jazzowej i rozrywkowej. Formacja ma na swym koncie udział w wielu prestiżowych wydarzeniach. Wraz z chórem Con Vigore Big Band uczestniczył w polskiej premierze Sacred Concert II Duke’a Ellingtona. W ramach cyklu Jazz w Pałacu grał z Michałem Urbaniakiem i amerykańskim trębaczem Garym Guthmanem. Występował również w Filharmonii Łódzkiej w cyklicznych koncertach Młodzi w Łodzi. Dwukrotnie prezentował programy poświęcone twórczości Edwarda Czernego, m.in. z Olgą Bończyk, Urszulą Dudziak i orkiestrami Filharmonii Świętokrzyskiej, Podlaskiej i Łódzkiej oraz Orkiestrą Symfoniczną w Łomży. W 2006 roku zespół witał Branforda Marsalisa na spotkaniu w łódzkiej Akademii. Ukoronowaniem 10-letniej działalności formacji był koncert z Janem Ptaszynem Wróblewskim w Muzeum Miasta Łodzi. W roku 2010 zespół występował m.in. w ramach koncertów i warsztatów prowadzonych przez kompozytora muzyki filmowej i laureata Emmy Award – Michaela Pattersona. Poza występami w Polsce Big Band grał na festiwalu jazzowym w Szegedzie (Węgry), koncertował w Brukseli i Stuttgarcie. W roku 2015, razem z solistą Piotrem Wojtasikiem, zespół brał udział w koncercie poświęconym pamięci trębacza i pedagoga Akademii Muzycznej w Łodzi – Andrzeja Rokickiego. Zagrał też m.in. z Robertem Majewskim i Henrykiem Gembalskim koncert promujący powstającą w rodzimej uczelni Katedrę Jazzu. Każdego roku Big Band bierze udział w sztandarowym projekcie uczelni – AŻ Festiwalu, często występując z polskimi i zagranicznymi artystami: z Tomaszem Szymusiem (2015), Andreą Tofanellim (2016), Grzegorzem Nagórskim (2018), Dorotą Miśkiewicz (2019).
Big Band został sześciokrotnie nagrodzony na Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu, dwukrotnie otrzymując Grand Prix. Zdobył również I nagrodę na I Festiwalu Big Bandów w Bydgoszczy i wyróżnienie na Festiwalu „Jazz nad Odrą”.
JAKUB RACZYŃSKI
Multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, urodzony w Łodzi w 1980 roku. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie saksofonu dr. hab. prof. AM Jerzego Główczewskiego. Laureat wielu nagród w konkursach jazzowych, m.in.: Nagrody Prezydenta Miasta Łodzi dla najlepszego jazzmana w 2002 roku, Grand Prix na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa w 2009 roku. Wielokrotny uczestnik festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu, na którym otrzymał nagrodę za najlepszą improwizację (jury pod przewodnictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego) oraz dwukrotnie zdobył Grand Prix – z Big Bandem Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Big Bandem Fabryka Wełny z Pabianic. W plebiscycie JAZZ TOP 2014 miesięcznika Jazz Forum wyróżniony wśród najlepszych polskich saksofonistów altowych. Kompozytor piosenki In the Name of Love reprezentującej Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji w Wiedniu w 2015 roku.
Współpracował, m.in.: z Moniką Kuszyńską, Krystyną Prońko, Ryszardem Rynkowskim, Zbigniewem Wodeckim, Zbigniewem Zamachowskim, zespołem Pectus, Izą Połońską, Wojciechem Myrczkiem, Tatianą Okupnik, Małgorzatą Hutek i Orkiestrą Kukla Band.
Od 2022 roku prowadzi Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi.