KUŹNIA TALENTÓW
- 6
- kwietnia 2024
Kontrabasowy kurs mistrzowski dla uczniów szkół muzycznych II stopnia
6 kwietnia 2024, sobota, godz. 10.00
Sala Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi, al. 1 Maja 4
kurs bezpłatny
prowadzący:
- dr hab. Grzegorz Wieczorek – kontrabas
- mgr Michał Sobuś – kontrabas
w programie:
warsztaty gry solowej i zespołowej
zapisy:
mgr MICHAŁ SOBUŚ

Kontrabasista, od zastępca lidera grupy kontrabasów w orkiestrze Sinfonia Varsovia oraz w orkiestrze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i studia podyplomowe USC Thornton School of Music w Kalifornii (USA). Muzyk orkiestrowy na stałe związany z Operą Narodową w Warszawie jako solista i kierownik grupy oraz Orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której pełni funkcję zastępcy lidera grupy kontrabasów. Jest współzałożycielem Sinfonia Varsovia String Quintet, z którym występował w Europie i Japonii. Współpracuje z takimi orkiestrami jak Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Polskiego Radia oraz z teatrami w Warszawie (Teatr Studio, Teatr Polski, Teatr Żydowski). Chętnie angażuje się w edukację. Jest wykładowcą studiów orkiestrowych w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Akademii Sinfonia Varsovia. Od wielu lat występuje także w mniej klasycznych projektach muzycznych animowanych przez Magdę Umer, Krzysztofa Meisingera, Krzysztofa Herdzina, Jana Stokłosę i Marcina Maseckiego.
dr hab. GRZEGORZ WIECZOREK

Kontrabasista, ur. 8.06.1965 r. w Łodzi. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie kontrabasu starszego wykładowcy Kazimierza Głucha (studia ukończone w 1989 r.). Podczas studiów został przyjęty do Orkiestry Światowej Jeunesse Musicales pod dyrekcją Jeffreya Tate’a i jednocześnie rozpoczął współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia w Łodzi, której dyrektorem artystycznym był Henryk Debich. Był współzałożycielem w 1989 r. Kwartetu Kontrabasowego im. Franza Simandla, z którym zagrał wiele koncertów.
Od 1989 r. pracuje w Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi, gdzie od 1995 roku pełni funkcję koncertmistrza w grupie kontrabasów. Razem z orkiestrą łódzką wziął udział w wielu koncertów solowych i kameralnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Kontrabasowych prowadzonych przez: prof. Thomasa Martina z Wielkiej Brytanii (1995, 1997, 1999), prof. Francoisa Rabbatha z Francji (1996), prof. Evgenija Kołosowa z Rosji – Konserwatorium w Moskwie (2009, 2010), prof. Rinata Ibragimova z Londynu – Guidhall School of Music and Drama (2012) W marcu 2003 i 2004 brał udział - jako wykładowca - w Międzynarodowym Mistrzowskim Kursie Kontrabasowym w Michaelstein (Niemcy), organizowanym przez prof. Klausa Trumpfa z Monachijskiej Akademii Muzycznej i został zaproszony do udziału w koncercie solowym pedagogów. Grzegorz Wieczorek współpracuje z różnymi zespołami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej i Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Od 2001 r. jest członkiem „Ricercar Trio”, z którym nagrał płytę dla wytwórni SONY MUSIC Polska. W 2006 r. nagrał swoją solową płytę z pianistą Adamem Manijakiem Kontrabas nieznany. Jako solista i kameralista dokonał szeregu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Telewizji Holenderskiej i Francuskiej.
Z okazji dnia edukacji w 2006 roku został uhonorowany srebrnym krzyżem zasługi. Do jego wybitnych wychowanków należą: Mateusz Diehl – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Kromeriż (Czechy) w 2002 r. w kategorii do lat 21; Jakub Wójcik – II miejsce na Konkursie Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie w 2009 r.; Michał Łuczak – wyróżnienie na tym samym konkursie oraz na II Ogólnopolskim Akademickim Konkursie Kontrabasowym w Łodzi w 2009 r.; Mariusz Wiater – II miejsce na konkursie Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie w 2010 r.
Grzegorz Wieczorek jest organizatorem corocznych Ogólnopolskich Spotkań Kontrabasowych odbywających się w Akademii Muzycznej w Łodzi, których wykładowcami byli kontrabasiści: ad. Adam Bogacki, prof. Tadeusz Górny, prof. Radoslav Sasina (Słowacja), prof. Rustem Gabdullin (Rosja), prof. Miloslav Jelinek (Czechy), prof. Miloslav Gajdos (Czechy), prof. Evgenij Kołosow (Rosja). W maju 2006 r. zorganizował I Ogólnopolski Akademicki Konkurs Kontrabasowy, który odbywać się będzie co trzy lata. W kwietniu 2008 r. Grzegorz Wieczorek był wykładowcą Mistrzowskiego Kursu Kontrabasowego w Akademii Muzycznej im. L. Janacka w Brnie (Czechy), realizowanego w ramach programu ERASMUS. Od października 2008 r. pracuje w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie kontrabasu na stanowisku profesora nadzwyczajnego.