WIECZÓR MUZYCZNY
- 19
- maja 2025
VIVO TRIO
19 maja 2025, poniedziałek, godz. 18.15
Sala 12, Pałac Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Gdańska 32
wstęp wolny
wykonawcy:
VIVO TRIO
- Magdalena Kling-Fender – skrzypce
- Robert Fender – wiolonczela
- Hanna Holeksa – fortepian
program:
- Ludwig van Beethoven – Trio fortepianowe Es-dur op. 1 nr 1
- Johannes Brahms – Trio fortepianowe H-dur op. 8
VIVO TRIO
Zespół składający się z absolwentów Akademii Muzycznych w Łodzi oraz Katowicach zawiązał się w 1997 roku. W obecnym składzie występuje od 2018 roku, kiedy do tria dołączyła Hanna Holeksa. Początkowo zespół występował głównie na koncertach, festiwalach czy sesjach muzycznych w łódzkiej uczelni. Obecnie bierze czynny udział zarówno w życiu muzycznym w Polsce, jak i za granicą.
Członkowie tria, mający w swoim dorobku szereg zdobywanych indywidualnie nagród konkursowych, na co dzień prowadzą też samodzielną działalność artystyczną, koncertując kameralnie i solowo. Mają także na swoim koncie występy z orkiestrami Filharmonii Łódzkiej, Bielskiej Orkiestry Kameralnej, Concerto Avenna oraz Polish Camerata.
W trakcie swojej działalności trio nagrało również płyty CD z muzyką kameralną oraz szereg programów telewizyjnych i radiowych, także z muzyką pisaną przez współczesnych kompozytorów z myślą o zespole lub na jego zamówienie.
Repertuar TRIO VIVO zawiera najważniejsze pozycje literatury kameralnej od Mozarta do utworów XXI wieku.
MAGDALENA KLING-FENDER
Skrzypaczka. Koncertuje w kraju i zagranicą, specjalizuje się w muzyce kameralnej. Jest związana z Akademią Muzyczną w Łodzi jako adiunkt z tytułem doktora habilitowanego sztuki. Pełni funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych.
Łódzką uczelnię ukończyła z wyróżnieniem w 1999 roku w klasie prof. Iwony Wojciechowskiej. Swe umiejętności doskonaliła podczas kursów muzycznych w Łańcucie, Żaganiu i Głuchołazach. Ma w dorobku laury w regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, w których brała udział jako uczennica i studentka. Do najważniejszych osiągnięć należą: III miejsce w Ogólnopolskim Przesłuchaniu Skrzypiec w Elblągu (1993), wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (1993), nagroda Łódzkiego Towarzystwa Muzycznego w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Szymanowskiego (1997) oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi w kategorii tria fortepianowe (1998).
Skrzypaczka występowała podczas sesji artystyczno-naukowych, organizowanych przez Akademię Muzyczną w Łodzi m.in. w festiwalu Musica Moderna. Współpracowała z sekstetem „Studio”, założonym przez profesorów łódzkiej AM. Nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji, brała też udział w rejestracji muzyki filmowej Wojciecha Lemańskiego do obrazów Piotra Trzaskalskiego „Edi”(2002) i „Mistrz”(2005).
Artystka dała się poznać słuchaczom kilku polskich festiwali. Pamiętają ją bywalcy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie (brała udział w dziesiątej, jubileuszowej edycji tej imprezy w 2005) i Nałęczowskiej Wiosny Kulturalnej (2006). Występowała również podczas XXIII Konfrontacji Chopinowskich w pałacu Radziwiłłów w Antoninie w koncercie kompozycji Olgi Hans i Moniki Kędziory.
Od wielu lat Magdalena Kling-Fender wraz mężem wiolonczelistą Robertem Fenderem i pianistką Hanną Holeksą tworzą wspólnie Trio Vivo, które koncertuje od 1997 roku. W 2011 roku ukazała się nakładem wytwórni DUX debiutancka płyta zespołu z utworami Brahmsa i Arensky’ego. Następnie skrzypaczka zarejestrowała wraz z Robertem Fenderem Trio fortepianowe Pawła Kleckiego oraz sonaty na skrzypce i wiolonczelę Kodály’a i Ravela. Najważniejszym dotąd krążkiem wydanym przez wytwórnię DUX jest płyta nagrana wspólnie z altowiolistką Elżbietą Mrożek-Loska a zawierająca Wariacje Goldbergowskie Bacha w wersji na trio smyczkowe. W 2019 roku album zdobył Srebrny Medal w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Płytowym Global Musical Awards w USA. Znalazł się również na liście TOP 10 Autumn 2019 tejże kapituły. Ostatnia wspólna płyta zespołu to „OLGA HANS – Da Suonare a Tre” wydana w 2024 roku nakładem wytwórni SPMK.
Obecnie obok wspomnianych już muzyków artystka współpracuje także z pianistami Zbigniewem Raubo oraz Hanną Holeksą.
ROBERT FENDER
Wiolonczelista. Koncertuje jako solista i kameralista, jest związany z Akademią Muzyczną w Łodzi jako adiunkt w Katedrze Instrumentów Smyczkowych. Od roku 2019 posiada stopień naukowy doktor habilitowanego.
Studia w Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem prof. Stanisława Firleja ukończył z wyróżnieniem w 1999 roku. Umiejętności doskonalił na krajowych i zagranicznych kursach wykonawczych pod okiem znakomitych pedagogów: Zary Nelsovej, Natalii Szachowskiej, Milosa Sadlo, Gerharda Mantela, Karine Georgian, Angelice May.
Zdobył wiele nagród w konkursach wykonawczych, m.in.: III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu (1997), wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (1998) oraz nagrodę specjalną SPAM na III Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi (2002). W latach 1998-1999 otrzymywał stypendium Ministra Kultury i Sztuki.
Robert Fender koncertował jako solista z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Concerto Avenna, Bielską Orkiestrą Kameralną oraz Łódzką Orkiestrą Kameralną „Camerata”. Brał udział w festiwalach i sesjach muzycznych w kraju i za granicą.
Artysta dokonał nagrań dla Polskiego Radia w Warszawie, Radia Łódź oraz Telewizji Polskiej. Od 1997 roku jest członkiem tria fortepianowego Trio Vivo. W 2011 roku ukazała się nakładem wytwórni DUX debiutancka płyta zespołu z utworami Brahmsa i Arensky’ego. Kolejne dwa krążki w dorobku artysty zawierają Trio fortepianowe Pawła Kleckiego oraz sonaty na skrzypce i wiolonczelę Kodály’a i Ravela. Najbardziej znaczącym osiągnięciem fonograficznym jest jak dotąd płyta zarejestrowana wspólnie z altowiolistką Elżbietą Mrożek-Loska, na której znajdują się Wariacje Goldbergowskie Bacha w wersji na trio smyczkowe. W 2019 roku album zdobył Srebrny Medal w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Płytowym Global Musical Awards w USA. Znalazł się również na liście TOP 10 Autumn 2019 tejże kapituły. Ostatnia wspólna płyta to „OLGA HANS – Da Suonare a Tre” wydana w 2024 roku nakładem wytwórni SPMK.
Aktualnie wiolonczelista koncertuje wspólnie ze znakomitymi muzykami m.in.: Zbigniewem Raubo oraz Hanną Holeksą, która w 2018 roku dołączyła do zespołu Trio Vivo.
HANNA HOLEKSA
Pianistka. Ukończyła z wyróżnieniem studia w katowickiej Akademii Muzycznej oraz w Hochschule der Kunste Bern, w klasach prof. Jasińskiego, prof. Strokosz-Michalak i prof. Herbuta.
Jest laureatką m.in.: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Magina w Paryżu (1992, II nagroda), III Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu (1995, I nagroda), Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996), Ogólnopolskiego Konkursu na Stypendia Artystyczne im. F. Chopina w Warszawie (w latach 1995-1998), Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie (1997, II nagroda), Ogólnopolskiego Konkursu Fundacji Yamaha w Gdańsku (1999, I nagroda), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu (1999, V nagroda), Odd-Fellows Musikpreis w Bernie (2003, I nagroda), RAHN Musikpreis w Zurichu (2004, I nagroda).
Jako pianista kameralista współpracuje ze skrzypkami, altowiolistami, wiolonczelistami, kontrabasistami, flecistami, klarnecistami i wokalistami. Była „pianistą konkursowym” na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej w specjalności waltornia (2008), flet (2009), skrzypce (2010), Międzynarodowym Konkursie Altówkowym im. Rakowskiego w Poznaniu (2013), Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Pendereckiego w Krakowie (2013), Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Bacewicz w Łodzi (2015). W 2016 roku była oficjalnym pianistą XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego w Poznaniu. Jest laureatką wielu wyróżnień i nagród dla pianistów – akompaniatorów.
Koncertuje w kraju i za granicą, prezentując się jako solistka i kameralistka. Jej repertuar obejmuje solowe i kameralne dzieła od baroku do współczesności. Hanna Holeksa współpracuje z wybitnymi artystami, m.in.: Katarzyną Dudą, Jakubem Haufą, Veriko Tchumburidze, Bomsori Kim, Jadwigą Kotnowską.
W 2011 roku obroniła pracę doktorską „Fortepian w twórczości Karola Szymanowskiego”, stanowiącą ukoronowanie wieloletniej fascynacji kompozytorem i pracy nad jego twórczością fortepianową i kameralną. W czerwcu 2015 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki.
Jest organizatorem konkursów instrumentalnych i warsztatów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi intensywną działalność dydaktyczną w zakresie nauczania fortepianu i kameralistyki. Od października 2017 roku jest adiunktem w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Łodzi.