Koncert z cyklu ESTRADA MŁODYCH
- 16
- listopada 2023
16 listopada 2023, czwartek, godz. 18.00
Sala Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi, al. 1 Maja 4
wstęp wolny
wykonawcy:
studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
- Piotr Kasiłowski – fortepian
- Karolina Zielińska – sopran
- Lāsma Monika Meldere – fortepian
- Alexandra Panasiuk – skrzypce
- Zuzanna Jargieło – fortepian
- Karol Zbaracki – akordeon
- Miłosz Rządkiewicz – fortepian
- Yuchen Hua – fortepian
program:
- Felix Mendelssohn-Bartholdy – Venetianisches Gondellied op. 57 nr 5
- Władysław Żeleński – Czy aniołek, czy diabołek?
- Ignacy Jan Paderewski – Gdy ostatnia róża zwiędła op. 7 nr 1
- Ignacy Jan Paderewski – Chłopca mego mi zabrali op. 7 nr 4
Piotr Kasiłowski – fortepian
Karolina Zielińska – sopran
duet z klasy dr hab. Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej, prof. AM - Claude Debussy – Sonata g-moll na skrzypce i fortepian
cz. I – Allegro vivo
cz. II – Intermède: Fantasque et léger
cz. III – Finale: Très animé
Lāsma Monika Meldere – fortepian
Alexandra Panasiuk – skrzypce
duet z klasy dr Mirosławy Sumlińskiej - César Franck – Preludium, Fuga i Wariacje h-moll op. 18
- Astor Piazzolla – La Muerte del Ángel
- Astor Piazzolla – Libertango
Zuzanna Jargieło – fortepian
Karol Zbaracki – akordeon
duet z klasy dr Izabeli Paszkiewicz-Ginter - Robert Schumann – Drei Fantasiestucke op. 111
- Johannes Brahms – Rapsodia h-moll op. 79 nr 1
Miłosz Rządkiewicz – fortepian - Robert Schumann – Wariacje Abegg op. 1
- Ferenc Liszt – Funérailles z cyklu Harmonie poetyckie i religijne
Yuchen Hua – fortepian
prowadzenie koncertu – Dominika Łyżwa
PIOTR KASIŁOWSKI
Urodził się w 1999 roku w Gdańsku. W 2023 roku ukończył studia kompozytorskie w gdańskiej Akademii Muzycznej, obecnie kontynuuje studia w klasie fortepianu dra Kordiana Góry na tej samej uczelni. Kompozycję studiował także na Liszt Academy of Music w Budapeszcie oraz Conservatorio Santa Cecilia w Rzymie.
KAROLINA ZIELIŃSKA
Urodziła się w 2000 roku w Golubiu Dobrzyniu. W 2023 roku ukończyła studia I stopnia na kierunku śpiew solowy na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie dr hab. Aleksandry Kucharskiej-Szefler oraz mgr Magdaleny Molendowskiej. Obecne kontynuuje naukę na studiach magisterskich na tej samej uczelni.
LÄSMA MONIKA MELDERE
Pianistka z Łotwy. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat. Studiowała w Łotewskiej Akademii Muzycznej im. Jāzepa Vītola, ale po 2 latach przeniosła się do Akademii Muzycznej w Polsce. W 2023 roku ukończyła studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie teraz kontynuuje naukę na studiach magisterskich w klasie dr Sławomira Wilka. Regularnie uczestniczny w pianistycznych kursach mistrzowskich, oraz z nauki akompaniamentu i kameralistyki. Lāsma uczestniczyła w konkursach w Łotwii i Litwii. Do jej najważniejszych osiągnięć należą: VIII International Brothers Medins pianist competition w Rydze (III miejsce), I International pianist competition „Piano frequency” w Lipawe (III miejsce). Też jest aktywna jako akompaniatorka i kameralistka, uczestniczyła w konkursie na Łotwie - Daugavpils Accompanist 2019 (I miejsce), Vl International Competition for Students of the piano w kategorii akompaniator i kameralista (I miejsce - akompaniament, II miejsce – kameralistyka). Koncertowała jak solistka i akompaniatorka na takich ważnych koncertach jak 25. koncert inaugurujący Łotewski festiwal muzyczny „Linie do dziwnego świata” (25th Latvian music festival opening concert „Lines to the strange world”) na Łotwe and XXI Festiwal Muzyki Kameralnej w Gdańsk. Praca z innymi muzykami dla Lāsmy to zawsze jest czysta przyjemność!
ALEXANDRA PANASIUK
Urodziła się 16 stycznia 2001 roku w Islandii, gdzie rozpoczęła swoją edukację muzyczną. Jest wielokrotną laureatką konkursów skrzypcowych. W latach 2016-2018 Alexandra była uczennicą w klasie skrzypiec dr Anny Wandtke, a następnie pracowała pod kierunkiem Prof. Jana Staniendy oraz p. Magdaleny Specjał-Barbachowskiej. W kwietniu 2018 otrzymała wyróżnienie na w VII Młodzieżowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Od 2020 jest studentką Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, gdzie studiuje w klasie skrzypiec dr hab.Anny Wandtke-Wypych. W grudniu 2021 otrzymała nagrodę Bronze Star na międzynarodowym konkursie Music Stars&Awards 2021 oraz First Prize na 1st Tiziano Rossetti International Music Competition w Lugano (Szwajcaria). W 2022 zdobyła III Nagrodę (Third Prize) na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2022 w Krakowie, a także była finalistką i laureatką Honorable Mention (wyróżnienie) na Mimas Music Festival 2022 w Procida Island (Włochy). W 2023 zakwalifikowała się do grupy I skrzypiec International Lutosławski Youth Orchestra 2023, z którą koncertowała w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.
ZUZANNA JARGIEŁO
Urodzona w 2001 r. w Gdyni. Ukończyła z wyróżnieniem OSM I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie dr hab. Elżbiety Pasierowskiej. Obecnie jest studentką studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu dr hab. Elżbiety Pasierowskiej oraz dra Mikołaja Sikały. Pianistka kształci się również w klasie nauki akompaniamentu dr Izabeli Paszkiewicz-Ginter oraz w klasie kameralistyki dr Mirosławy Sumlińskiej. Zuzanna Jargieło jest laureatką wielu konkursów pianistycznych i kameralnych, w tym m.in.: IV „Laszlo Spezzaferri” International Music Prize (I miejsce w kat. C – fortepian) w 2022 r., XXIX Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Muzyków „Cita’ di Barletta” w Barletcie we Włoszech (III miejsce) w 2019 r., IX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Simone Delbert-Fevrier” w Nicei we Francji (I miejsce ze specjalnym wyróżnieniem) w 2016 r., XIII World Open Competition (I miejsce w sekcji Duet w kat. Senior Academic) w 2022 r., VII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Sztokholmie w Szwecji (II miejsce w kategorii solo i II miejsce w kategorii zespołów kameralnych) w 2019 r., XXXI Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Karela Kunca w Bad Durkheim w Niemczech (III miejsce) w 2015 r.
Koncertowała w kraju i za granicą. W roku akademickim 2022/2023 otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Gdańska im. Daniela Gabriela Fahrenheita dla studentów za szczególną działalność na rzecz Miasta Gdańska. Wielokrotna Stypendystka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Stypendium Dyrektora CEA oraz Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Nagrodzona specjalnymi Nagrodami Marszałka Województwa Pomorskiego w latach 2018/2019 i 2015/2016. Uzyskała stypendia Kulturalne Miasta Gdańska „Młody Gdańszczanin” oraz została wielokrotnie nagrodzona Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska.
KAROL ZBARACKI
Akordeonista, urodzony w 2001 r. w Białej Podlaskiej. W 2013 ukończył z wyróżnieniem PSM I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim w klasie mgra Jacka Nestoruka. W 2018 roku również z wyróżnieniem ukończył ZSM I i II stopnia im. F. Chopina w Białej Podlaskiej w klasie akordeonu mgra Zbigniewa Czuryło. Od 2013 r. jest członkiem Kameralnej Orkiestry Akordeonowej „Arti Sentemo”, z którą występował na licznych festiwalach, koncertach w Polsce i za granicą (w Niemczech, Włoszech i Słowacji). Swoje umiejętności doskonalił, uczestnicząc w warsztatach z prof. Bogdanem Dowlaszem, prof. Zbigniewem Ignaczewskim, prof. Jerzym Siemakiem, kompozytorem Krzysztofem Naklickim oraz prof. Jurijem Żbanowem i Dominique Emorine. W 2020 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim jako absolwent klasy matematyczno-fizycznej. Jako solista jest laureatem wielu konkursów i festiwali, m. in. V Międzyrzeckiego Festiwalu Akordeonowego w 2015 roku (I miejsce), XXVIII Regionalnego Przeglądu Akordeonowego w Lublinie w 2018 roku (II miejsce), XXVII Regionalnego Przeglądu Akordeonowego w Lublinie w 2017 roku (III miejsce). Poza grą solową zdobywał nagrody w grze zespołowej, w kwintecie oraz orkiestrze akordeonowej: jest laureatem XVIII Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych „Sanok 2014” (II miejsce), IX Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Kameralnych w Stalowej Woli w 2019 roku (III miejsce), otrzymał również wyróżnienie podczas makroregionalnych przesłuchaniach CEA szkół muzycznych II stopnia w Rzeszowie w 2018 roku oraz wyróżnienie w Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA szkół muzycznych II stopnia w Jarosławiu 2020 roku. W 2023 roku ukończył studia I stopnia w klasie akordeonu dr hab. Elżbiety Rosińskiej i dra hab. Pawła Zagańczyka w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Podczas studiów brał czynnie udział w warsztatach i kursach mistrzowskich z profesorami zza granicy. Jest członkiem orkiestry akordeonowej „Pulsanti”.
MIŁOSZ RZĄDKIEWICZ
Urodził się 11.06.2002 roku w Toruniu. W 2021 roku ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Toruniu. Obecnie jest studentem III roku na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala.Występował m.in.: w Musikverein w Wiedniu, w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, Ośrodku Chopinowskim w Szafarnii, w sali koncertowej CKK Jordanki, na Litwie, w Niemczech, w Austrii, w Szwajcarii i we Włoszech.
Jego praca i pasja skutkuje licznymi osiągnięciami, m.in.: II miejsce na VII Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie (2023), Wyróżnienie na X Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy (2023), I miejsce na International Piano Competition “Citta di Arona” (2021), dwukrotny Laureat XXVIII i XXV Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu (2020 i 2017), I miejsce na International Music Competition Vienna “Grand Prize Virtuoso” (2019), Prix special Or na Paris Music Competition (2019), I miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Żywcu (2019), I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Turznie (2017), II miejsce na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “Muzyka bez limitów” w Druskiennikach (2017). Wielokrotnie występował z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, z Lwowską Orkiestrą Kameralną Akademia oraz z Orkiestrą XVII Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w Druskiennikach. Miłosz jest stypendystą Miasta Torunia w dziedzinie Kultury (2020, 2017) oraz Stypendium “Maestro” Prezydenta Miasta Torunia (2020/2021).
YUCHEN HUA
Urodzony w lipcu 1997 w mieście Nanchang w prowincji Jiangxi w Chinach. Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasach dra Macieja Gańskiego i dr hab. Elżbiety Pasierowskiej, u której obecnie odbywa staż artystyczny. Jako wyróżniający się dyplomant wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Brał także udział w koncertach z cyklu „Chopin nad wodami Motławy” w Filharmonii Bałtyckiej.
W okresie studiów i po ich ukończeniu brał udział w różnych kursach mistrzowskich i występach koncertowych, a także zajmował się organizacją koncertów. Uczestnik wielu konkursów pianistycznych: zdobywca Nagrody za wybitną muzykalność i Nagrody platynowej na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Saint-Saënsa w 2023; laureat trzeciej nagrody na Konkursie dla Młodych Muzyków im. Ludwiga van Beethovena w 2022 roku, zdobywca Nagrody brązowej na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym WPTA w 2022 roku, zdobywca II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Clary Schumann w 2021 roku, laureat Nagrody brązowej na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym WPTA w 2021 roku, zdobywca Nagrody brązowej na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym OPUS 2021 w Krakowie.