12. AŻ Festiwal – Koncert Finałowy
- 7
- grudnia 2024
Stanisław Sojka & Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi
7 grudnia 2024, sobota, godz. 18.00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Żubardzka 2a
bilety: 70 zł i 50 zł
w systemie KICKET
wykonawcy:
- Stanisław Sojka – wokal, fortepian
- Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi
- Jakub Raczyński – kierownictwo artystyczne
program:
- Days Of Wine and Roses – Henry Mancini, arr. Dave Barduhn
- Quintessence – Quincy Jones, arr. Quincy Jones, Sammy Nestico
- Take The „A” Train – Billy Strayhorn, arr. Don Sobesky
- Nie ma drugiej takiej – muz. i sł. Stanisław Soyka
- Każdy kochać się chce – muz. i sł. Stanisław Soyka
- Moja rzeczywistość – muz. i sł. Stanisław Soyka
Stanisław Soyka – solo
- Fly Me To The Moon – muz. i sł. Bart Howard, arr. Quincy Jones
- When I Fall In Love – muz. Victor Young, sł. Edward Heyman, arr. Jerry Nowak
- Don’t Get Around Much Anymore – muz. Duke Ellington, sł. Bob Russell, arr. Dave Wolpe
- Hallelujah I Love Her So – muz. i sł. Ray Charles, arr. Victor Lopez
- Night and Day – muz. i sł. Cole Porter, arr. Dave Wolpe
- I’m Just a Lucky So and So – muz. Duke Ellington, sł. Mack David, arr. John Clayton
- Tolerancja – muz. i sł. Stanisław Soyka, arr. Maciej Latalski
prowadzenie koncertu – Nina Kubasiak
Akademicki Big Band to zespół, który od ponad 25 lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Łodzi. Formacja ma na swym koncie udział w wielu prestiżowych wydarzeniach. Każdego roku Big Band bierze udział w sztandarowym projekcie uczelni – AŻ Festiwalu, występując z polskimi i zagranicznymi artystami: z Tomaszem Szymusiem (2015), Andreą Tofanellim (2016), Grzegorzem Nagórskim (2018), Dorotą Miśkiewicz (2019), Krystyną Prońko (2023).
Na zakończenie 12. AŻ Festiwalu Big Band wystąpi ze Stanisławem Sojką – wokalistą jazzowym i popowym, pianistą, gitarzystą, skrzypkiem i kompozytorem, którego dorobek to ponad 40 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady.
STANISŁAW SOJKA
Wokalista jazzowy i popowy, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor; urodzony w 1959 roku w Żorach. Absolwent Liceum Muzycznego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (Wydział Aranżacji i Kompozycji).
Swoją muzyczną drogę rozpoczął w chórze katedralnym w Gliwicach, jako sopranista. Zadebiutował w listopadzie 1978 roku recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie w ramach cyklu „Jazz w Filharmonii”. W połowie lat 80-tych artysta odszedł od klasyki amerykańskiej w stronę polskiej tradycji muzycznej, ujawniając swój indywidualny styl.
W dorobku Stanisława Sojki znajdziemy ponad 40 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady, m.in. BLUBLULA, Matko, która nas znasz, RCA Stanisław Sojka, Radioaktywny, Acoustic, Sonety Shakespeare, Tryptyk Rzymski, Tylko brać… Osiecka znana i nieznana oraz Muzyka i Słowa Stanisław Soyka nominowany do nagrody Fryderyk 2020 w kategorii album roku pop alternatywny.
Za swą twórczość Stanisław Sojka otrzymał wiele nagród, m.in. dwa Fryderyki: w 1994 roku w kategorii najlepszy wokalista i 2003 roku, w kategorii album roku piosenka poetycka (za płytę Tryptyk Rzymski). W roku 2011 otrzymał Grand Prix Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu za całokształt twórczości, a trzy lata później statuetkę Bursztynowego Słowika podczas Sopot Festival.
Stanisław Sojka został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009).
BIG BAND AKADEMII MUZYCZNEJ W ŁODZI
Akademicki Big Band to zespół, który od ponad 25 lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Łodzi. Został założony w 1997 roku, a jego liderem do 2022 roku był ceniony saksofonista i klarnecista Jacek Delong. Aktualnie zespół prowadzi Jakub Raczyński, saksofonista, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach.
Praca w Big Bandzie to dla studentów cenna możliwość uzupełnienia klasycznego wykształcenia o praktyczne umiejętności wykonywania muzyki jazzowej i rozrywkowej. Formacja ma na swym koncie udział w wielu prestiżowych wydarzeniach. Wraz z chórem Con Vigore Big Band uczestniczył w polskiej premierze Sacred Concert II Duke’a Ellingtona. W ramach cyklu Jazz w Pałacu grał z Michałem Urbaniakiem i amerykańskim trębaczem Garym Guthmanem. Występował również w Filharmonii Łódzkiej w cyklicznych koncertach Młodzi w Łodzi. Dwukrotnie prezentował programy poświęcone twórczości Edwarda Czernego, m.in. z Olgą Bończyk, Urszulą Dudziak i orkiestrami Filharmonii Świętokrzyskiej, Podlaskiej i Łódzkiej oraz Orkiestrą Symfoniczną w Łomży. W 2006 roku zespół witał Branforda Marsalisa na spotkaniu w łódzkiej Akademii. Ukoronowaniem 10-letniej działalności formacji Jacka Delonga był koncert z Janem Ptaszynem Wróblewskim w Muzeum Miasta Łodzi. W roku 2010 zespół występował m.in. w ramach koncertów i warsztatów prowadzonych przez kompozytora muzyki filmowej i laureata Emmy Award – Michaela Pattersona. Poza występami w Polsce grał na festiwalu jazzowym w Szegedzie (Węgry), koncertował w Brukseli i Stuttgarcie. W roku 2015, razem z solistą Piotrem Wojtasikiem, zespół brał udział w koncercie poświęconym pamięci trębacza i pedagoga Akademii Muzycznej w Łodzi – Andrzeja Rokickiego. Zagrał też m.in. z Robertem Majewskim i Henrykiem Gembalskim koncert promujący powstającą w rodzimej uczelni Katedrę Jazzu. Każdego roku Big Band bierze udział w sztandarowym projekcie uczelni – AŻ Festiwalu, często występując z polskimi i zagranicznymi artystami: z Tomaszem Szymusiem (2015), Andreą Tofanellim (2016), Grzegorzem Nagórskim (2018), Dorotą Miśkiewicz (2019), Krystyną Prońko (2023).
Big Band został sześciokrotnie nagrodzony na Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu, dwukrotnie otrzymując Grand Prix. Zdobył również I nagrodę na I Festiwalu Big Bandów w Bydgoszczy i wyróżnienie na Festiwalu „Jazz nad Odrą”.
JAKUB RACZYŃSKI
Multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, urodzony w Łodzi w 1980 roku. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie saksofonu dr hab. prof. AM Jerzego Główczewskiego. Laureat wielu nagród w konkursach jazzowych, m.in.: Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi dla najlepszego jazzmana w 2002 roku, Grand Prix na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa w 2009 roku. Wielokrotny uczestnik festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu, na którym otrzymał nagrodę za najlepszą improwizację (jury pod przewodnictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego) oraz dwukrotnie zdobył Grand Prix – z Big Bandem Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Big Bandem Fabryka Wełny z Pabianic. W plebiscycie JAZZ TOP 2014 miesięcznika Jazz Forum wyróżniony wśród najlepszych polskich saksofonistów altowych. Kompozytor piosenki In the name of love reprezentującej Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji w Wiedniu w 2015 roku.
Współpracował, m.in.: z Moniką Kuszyńską, Krystyną Prońko, Ryszardem Rynkowskim, Zbigniewem Wodeckim, Zbigniewem Zamachowskim, zespołem Pectus, Izą Połońską, Wojciechem Myrczkiem, Tatianą Okupnik, Małgorzatą Hutek i Orkiestrą Kukla Band.
Od 2022 roku prowadzi Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi.