Kurs mistrzowski – prof. Daniel Röhm
- 14
- grudnia 2024
(Faculty of Performing Arts, University of Stavanger)
14 grudnia 2024, sobota, godz. 10.00-13.00 i 15.00-19.00
Sala 12, Pałac Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Gdańska 32
wstęp dla studentów AM
DANIEL RÖHM
Urodził się w 1974 roku w Böblingen w Niemczech. Już od najmłodszych lat wykazywał wyjątkowy talent muzyczny. Naukę gry na pianinie rozpoczął jeszcze w szkole podstawowej u znanego nauczyciela fortepianu Paula Bucka w Stuttgarcie. W latach 1995-2002 studiował grę na fortepianie u Konrada Elsera na Uniwersytecie Muzycznym w Lubece. Pobierał również lekcje mistrzowskie u Gerharda Oppitza w Monachium, zwieńczone egzaminem latem 2004 roku. Był laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. Jeszcze w szkole został pierwszym krajowym zwycięzcą w kategorii solistów konkursu Jugend musiziert, a następnie zdobył liczne nagrody na m.in.: International Franz Liszt Competition w Weimarze, the Wartburg Piano Competition w Eisenach, the International Piano Competition Maria Canals w Barcelonie, the Piano Competition Lions Clubs International oraz the Possehl Competition w Lubece. Otrzymał również nagrodę Mozart-Stiftung Stuttgart oraz dwukrotnie nagrodę Deutscher Tonkünstlerverband Baden-Württemberg. Był także stypendystą Marie-Luise Imbusch Foundation, Richard-Wagner-Association, Jürgen Ponto Foundation oraz Friedrich Jürgen Sellheim Foundation w Hanowerze.
Występował z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi oraz na recitalach fortepianowych w Niemczech i za granicą – od zachodnich krańców Europy aż po Daleki Wschód. Jako solista występował z Stuttgart Philharmonic Orchestra, the Bergische Symphoniker, the Staatskapelle Weimar, the Baden-Baden Philharmonic Orchestra, the Northwest German Philharmonic Orchestra, the Heilbronn Symphony Orchestra, the Württemberg Philharmonic Orchestra Reutlingen, the Warsaw Symphony Orchestra, the Banatul Symphony Orchestra, the Württemberg Chamber Orchestra Heilbronn, the Southwest German Chamber Orchestra, the Sinfonietta Cologne as well as the Suk-Chamber-Orchestra. Współpracował z takimi dyrygentami jak Ruben Gazarian, Jac van Steen, Gabriel Feltz, Alastair Willis, Christoph Müller, Cornelius Frowein, Pavel Baleff i Gheorghe Costin.
W maju 2005 roku wywołał niemałą sensację na niemieckiej scenie muzycznej, kiedy to w ciągu 5 godzin wykonał II Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa z towarzysząca mu Staatskapelle Weimar pod dyrekcją Jaca van Steena.
W spektrum zainteresowań artysty leży przede wszystkim wymagający, często rzadziej wykonywany repertuar. Daniel Röhm dokonał kilku pierwszych nagrań oryginalnych utworów fortepianowych Brahmsa w aranżacji Theodora Kirchnera dla SWR Stuttgart oraz opracowań na fortepian na 2 ręce Liebeslieder Walzer, Zigeunerlieder oraz Variationen über ein Thema von Schumann op.23 Johannesa Brahmsa, również w opracowaniu Theodora Kirchnera, dla Deutschlandradio Berlin. Z Staatskapelle Weimar wykonał Variations on a Children’s Song Dohnányi’ego, a z Stuttgart Philharmonic Orchestra utwór fortepianowy Smetany Macbeth and the Witches w aranżacji Jarmila Burghausera. Daniel Röhm jako pierwszy niemiecki pianista wykonał III Koncert fortepianowy Pancho Vladigerova , a także był solistą w niemieckiej premierze II Koncertu fortepianowego Selima Palmgrena. Jego debiutancka płyta w wytwórni Genuin z późnymi sonatami fortepianowymi Franza Schuberta (c-moll; A-dur) zdobyła SUPERSONIC AWARD. Szeroki repertuar Röhma obejmuje okres od baroku do współczesności. Obok działalności solisty poświęca się intensywnie muzyce kameralnej. Do jego partnerów w muzyce kameralnej należą cenieni soliści-wiolonczeliści, a wśród nich: Daniel Müller-Schott, Julian Steckel i Wen Sinn Yang. Wraz z pianistą Alfredo Perlem, dla rozgłośni SWR, zrealizował audycję w instrumentacji na cztery ręce, zagrali m.in. Große Fuge op.134 Beethovena oraz Lebensstürme Schuberta. W 2016 roku w wytwórni cpo ukazało się nagranie Röhma z różnymi utworami fortepianowymi Ernsta von Dohnányi’ego. Od 2014 roku Daniel Röhm prowadzi zajęcia w zakresie nauki gry na fortepianie i kameralistyki fortepianowej na Uniwersytecie w Stavanger (Norwegia), a pracujący pod jego kierunkiem studenci zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia na krajowych i międzynarodowych konkursach.
Organizatorem pobytu Daniela Röhma w ramach programu Erasmus jest Instytut Fortepianu, Organów, Muzyki kościelnej, Klawesynu i Instrumentów Dawnych.