FORTEPIAN
studia stacjonarne I i II stopnia
Wydział Wykonawstwa Instrumentalnego
Instytut Fortepianu, Organów, Muzyki Kościelnej, Klawesynu i Instrumentów Dawnych
Studia I stopnia (licencjackie) na kierunku Instrumentalistyka adresowane są do muzycznie uzdolnionych kandydatów, którzy chcą kontynuować edukację muzyczną, a przede wszystkim doskonalić umiejętności w zakresie gry na wybranym instrumencie. Studenci na studiach II stopnia (magisterskich) mogą kontynuować rozwój muzycznych zainteresowań oraz dalszą karierę zawodową, kontynuując edukację w ramach solistycznego lub kameralnego modułu przedmiotów.
SYLWETKA ABSOLWENTA
- posiada kwalifikacje do działalności muzyka instrumentalisty: solisty i kameralisty,
- może doskonalić swoje umiejętności na studiach podyplomowych,
- jest wszechstronnie wykształconym artystą muzykiem, instrumentalistą posiadającym szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną umożliwiającą samodzielną działalność estradową,
- na bazie zdobytych podczas studiów doświadczeń, poprzez świadomy wybór specjalizacji, samodzielnie planuje swoją dalszą karierę zawodową,
- kwalifikacje pedagogiczne, zgodne ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, uzyskuje się przez równoległą naukę w Studium Pedagogicznym.
Studia na specjalności fortepian przygotowują studenta do wykonywania zawodu instrumentalisty solisty, kameralisty oraz zawodu nauczyciela. Studenci pogłębiają wiedzę, doskonalą umiejętności wykonawcze. Studia uczą twórczo podchodzić do zagadnień́ związanych z estetyką dźwięku i pomagają kształtować osobowość artystyczną. Studenci w trakcie studiów mają możliwość występowania podczas koncertów w cyklach Estrada Młodych i Wieczory Muzyczne, a także koncertów organizowanych przez koła naukowe i w innych ośrodkach akademickich. Uczestniczą w dodatkowych warsztatach i kursach mistrzowskich. Studenci specjalności fortepian zdobywają wiele nagród na konkursach krajowych i zagranicznych. Mają możliwość gry na znakomitych nowych fortepianach. Poznają duży repertuar, który obejmuje wszystkie epoki począwszy od okresu baroku po współczesność. W programie studiów można wyróżnić różne przedmioty kierunkowe i specjalistyczne np. na I stopniu są to m.in. fortepian, podstawy kameralistyki, improwizacja, budowa instrumentu, nauka akompaniamentu, zaś na II stopniu kameralistyka, budowa instrumentu z zasadami strojenia i konserwacji; w module solistycznym dodatkowo: współpraca z dyrygentem, improwizacja.
EGZAMINY WSTĘPNE
studia stacjonarne I stopnia
studia stacjonarne II stopnia